K*U*A*N

kestääääää

Pyysin tuplausta elisan laajakaistan nopeuteeni n.3 päivää sitten. Miten nopeasti nopeuden nosto tapahtuu suurin piirtein? Asun Porissa. (Satakunta)

Onko kellään kokemuksia??? Mites muualla on ollut?

4

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä ja mä

      no tuo nopeuden nostohan vie aikaa tasan 2 minuttia kunhan vain dslamista nostetaan sun porttisi nopeus haluamallesi tasolle. En tiedä Elisasta kuinka kauan heillä ottaa aikaa siitä kun pyyntö tehdään siihen että pyyntö toteutetaan.

      Kuitenkin Satakunnassa Elisan laajakaista asiat hoitaa Turkulainen yritys nimeltä LouNet, luulisi että heiltä saisi vastauksen jopa peremmin kuin Elisalta.

      Yhtä kaikki, sun pitää bootata adsl-modeemisi joka tapauksessa, eli virrat pois --> virrat takas, että yhteytesi saa pyydettyä uudelleen ip-osoitteen dhcp:ltä ja näin muutenkin ymmärrettyä että nopeuttasi on nostetttu.

      Joten ei muuta kuin kerran / kaksi päivässä modeemia boottailemaan ja sen jälkeen nopeutta testailemaan, siitä sen parhaiten huomaa koska yhteytesi on nostettu.

    • ottaan huomioon sellainen asia jos ei porttipaikka ole elisan oma vaan se on vuokra, niin silloin nopeuden nosto menee elisalta toiselle operaattorille ja siitä en tiedä kauan se kestää, voi kestää kauankin kun kyse on kilpailevasta operaattorista.

    • Erkko

      Vaihtuu kuukauden vaihtuessa.

      Näin taitaa olla kaikilla operaattoreilla.

      • poiu

        Kuukauden alussa nostavat muuten menee laskutus sekasin. Niin kertoivat minulle kun nostin nopeutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      433
      5368
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      169
      3173
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2721
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      7
      2302
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      70
      2051
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2010
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      1964
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1717
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1447
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1343
    Aihe