Pyysin tuplausta elisan laajakaistan nopeuteeni n.3 päivää sitten. Miten nopeasti nopeuden nosto tapahtuu suurin piirtein? Asun Porissa. (Satakunta)
Onko kellään kokemuksia??? Mites muualla on ollut?
K*U*A*N
4
885
Vastaukset
- mä ja mä
no tuo nopeuden nostohan vie aikaa tasan 2 minuttia kunhan vain dslamista nostetaan sun porttisi nopeus haluamallesi tasolle. En tiedä Elisasta kuinka kauan heillä ottaa aikaa siitä kun pyyntö tehdään siihen että pyyntö toteutetaan.
Kuitenkin Satakunnassa Elisan laajakaista asiat hoitaa Turkulainen yritys nimeltä LouNet, luulisi että heiltä saisi vastauksen jopa peremmin kuin Elisalta.
Yhtä kaikki, sun pitää bootata adsl-modeemisi joka tapauksessa, eli virrat pois --> virrat takas, että yhteytesi saa pyydettyä uudelleen ip-osoitteen dhcp:ltä ja näin muutenkin ymmärrettyä että nopeuttasi on nostetttu.
Joten ei muuta kuin kerran / kaksi päivässä modeemia boottailemaan ja sen jälkeen nopeutta testailemaan, siitä sen parhaiten huomaa koska yhteytesi on nostettu. ottaan huomioon sellainen asia jos ei porttipaikka ole elisan oma vaan se on vuokra, niin silloin nopeuden nosto menee elisalta toiselle operaattorille ja siitä en tiedä kauan se kestää, voi kestää kauankin kun kyse on kilpailevasta operaattorista.
- Erkko
Vaihtuu kuukauden vaihtuessa.
Näin taitaa olla kaikilla operaattoreilla.- poiu
Kuukauden alussa nostavat muuten menee laskutus sekasin. Niin kertoivat minulle kun nostin nopeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2363089
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132867Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n182121Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262058Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa631925Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo721691Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh221525Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr251324Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1081318Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231212