Tuli vain mieleeni, että voiko sisaruksilla käyttää samoja nimiä, esim. veljeksillä samaa toista nimeä?
Tai esim. jos poikani toinen nimi on Joona, niin voisinko antaa toisen poikani etunimeksi tuon Joonan?
Ei, en ole edes raskaana, tuli vain tällainen juttu mieleeni... =)
Tai esim. jos poikani toinen nimi on Joona, niin voisinko antaa toisen poikani etunimeksi tuon Joonan?
Ei, en ole edes raskaana, tuli vain tällainen juttu mieleeni... =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toinen nimi voi olla perheen jokaisella pojalla sama, samoin tytöille voi laittaa samat toiset nimet. Etunimihän luonnollisesti täytyy olla eri :)
nimisäännös noin
että perheen lapsilla ei voi olla samaa nimeä muuta kuin toisena etunimenä, eli et voi antaa Joonaa ensimmäiseksi etunimeksi seuraavalle lapsellesi, mutta toiseksi nimeksi voit sen antaa. Sinulla voi olla vaikka seitsemän poikaa joiden kaikkien toinen etunimi on Joona.
Sami-Petteri ja Kimi-Petteri.. Minä en ikimaailmassa samaa nimeä sisaruksille antaisi.
Luin juuri seurakunnan ohjeista nimenantoa varten, että joku nimistä saa olla sama, kunhan se ei ole kutsumanimi. Etunimikin saa olla, esim. Juha Aleksi ja Juha Eevert. Myös nämä Juha-Aleksit ja Juha-Eevertit hyväksytään.