Lasten kanssa Nykiin?

Onko teillä kokemusta lasten kanssa matkaamisessa NYC:ssä? Meillä kaksi alle kouluikäistä. Olen aiemmin käynyt siellä, mutta ennen lapsia, ja kuviot oli silloin vähän erilaiset..
Onko teillä jotain hyviä vinkkejä aiheeseen liittyen?
9981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mikä este siinä nyt on? Kaikkea ne ihmiset kyselee, en minä ainakaan keksi yhtään syytä miksei?

Äänestä
  • ....

    Äänestä

mennä Nykiin kahden alle kouluikäisen kanssa. Ainakin kovasti markkinoidaan lapsiystävällisenä kaupunkina. Näkyy olevan monenlaista viihdykettä lapsillekin

Äänestä

Jos lapset ovat kouluikäisiä he saavat kyllä NYCistä paljon enemmän irti.

Äänestä

Ei Ussaan pienten lasten kanssa pitäisi sen omakin järki sanovan!

Äänestä
  • Tarkoitatko rasittavaa lentomatkaa (on kyllä aika pitkä suoranankin maahantulossa jonottaminen), mutta onko muka muita syitä?

    Itse olen ollut au pairina Yhdysvalloissa ja matkustanut perheen kanssa (lapset sillopin 3 ja 6 v.) useissa paikoissa autolla ja lentäen, upeita paikkoja ja hienoja kokemuksia pienillekin lapsille.

    Järki päähän vain kun lapselle tulee väsy, ettei mennä vain aikuisten jaksamisen mukaan ja lapsia täytyy tietenkin pitää hyvin silmällä, vielä tarkemmin kuin Suomessa.

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    Tarkoitatko rasittavaa lentomatkaa (on kyllä aika pitkä suoranankin maahantulossa jonottaminen), mutta onko muka muita syitä?

    Itse olen ollut au pairina Yhdysvalloissa ja matkustanut perheen kanssa (lapset sillopin 3 ja 6 v.) useissa paikoissa autolla ja lentäen, upeita paikkoja ja hienoja kokemuksia pienillekin lapsille.

    Järki päähän vain kun lapselle tulee väsy, ettei mennä vain aikuisten jaksamisen mukaan ja lapsia täytyy tietenkin pitää hyvin silmällä, vielä tarkemmin kuin Suomessa.

    Kyllähän alle kouluikäisten kanssa esim. Disney Worldissa pärjää. Ja siellä saa ostaa sellaisen "vaijerin" että lapsi sidotaan vanhempaan kiinni. Ja pitää sitoa, ei pelkästään siksi että lapsi eksyisi vaan myös siksi että Usassa on ihme tauti että jotkut kidnappaa lapsia. Ootteko koskaan nähneet tv-mainoksissa tai maitopurkin kyljissä kuvia "missing children".

    Äänestä

  • ei taa poikkea mitenkaan erikoisesti muusta maailmasta. suomi on aina suomi ja siella suomalaisella on koti. mutta kotonakin voi tapahtua mita tahansa, moni kuolee kotonaan. jos matkustaa haluaa niin lahes mika tahansa 'sivistynyt valtio' sopii lasten kanssa matkailuun. johonkin afrikan tai aasian kohteisiin en lahtisi lasten kanssa ollenkaan mutta usa on kylla todella turvallinen.

    Äänestä

Ollaan oltu NYCissä kolmen lapsen kanssa kun olivat 1v, 2v ja 4v.

Meillä oli tuplarattaat ja kantorinkka ja käveltiin Manhattanin päästä päähän. Hieman rattaiden kanssa oli hankalaa: kaikilla metropysäkeillä ei ollut hissiä alas, ja joutui rattaita kantamaan, ja aika urheilusuorituksia joutui tekemään. Me ajoimme sinne, ja mieheni ajoi keskustassakin, minä en kyllä olisi uskaltanut, ja en kyllä suosittele siellä auton vuokrausta, vaan metron ja bussien käyttöä - ja järkeä kun käyttää, niin selviää kyllä lastenkin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IsoOmena kirjoitti:

Onko teillä kokemusta lasten kanssa matkaamisessa NYC:ssä? Meillä kaksi alle kouluikäistä. Olen aiemmin käynyt siellä, mutta ennen lapsia, ja kuviot oli silloin vähän erilaiset..
Onko teillä jotain hyviä vinkkejä aiheeseen liittyen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu