Englannin suurimmassa huvipuistossa pidetään "Vain muslimeille"-päivä. Puistossa pätevät tuolloin islamin säännöt, rukousajat, ruokasäännökset, uhkapelikiellot jne. Suuri kohu on syntynyt uskontoon perustuvasta syrjinnästä. Onko tällaisesta ideasta mielestänne enemmän hyötyä vai haittaa?
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2-2006300314,00.html
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2-2006300314,00.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ketäs se muka haittaa jos muslimeillakin on joskus oma teemapäivä?! Rahalla kuule se puisto on vuokrattu..
Sama jos itse varaisit mökin jostain jouluksi.Saahan muslimikin levähtää ku länsimaalaisten keskellä pitää olla koko ajan.
Vois olla ihan hyvä idea.Toteuttaa vaikka täällä kotiseudullani,onhan meillä Lordi ja kaikki.
Silloinhan muslimeille pitäisi olla oma internet, koska tässä nykyisessä voi esim. pelata uhkapelejä. Se, että ne pelit ja possun kyljykset on huvipuistossa, ei tarkoita että niitä pitää pelata/syödä.
Kuulehan nyt, kukaan ei nostanut haloota kun HUS vuokrasi Lintsin Helsingissä työntekijöilleen huvittelupäiväksi. Joten miksi muslimit eivät voi tehdä samaa, samoin juutalaiset, hare krisnat yms.
Hyvästi.
...
ollut päiviä jolloin sinne on päässyt vain sairaita lapsia ja heidän perheitään.
kuin sairaita lapsia, joita pitää varjella normaalilta elämältä.
Islam ei kuulu eurooppaan. Saudi Arabiassa ja Iranissa on jatkuvasti menossa "vain muslimeille" päivät, sääntöinen kaikkineen. Muslimit menkööt sinne.