Mitähän MX-5:n taittuvakattoinen malli tulee maksamaan? 35t?
Coupe cabrioletko on virallinen nimitys?
Coupe cabrioletko on virallinen nimitys?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se varmasti kallis tulee olemaan eli 35000 ja herää vaan kysymys, että mitä sellaisessa autossa enää on, josta viedä alkuperäinen idea pois? Tuo rättikattohan on juuri se, mikä tekee autosta viehättävännäköisen myös silloin, kun katto on kiinni. Muutenkin katto kiinni ajettaessa on kiva tunnelma, kun kuulee kohinat ja sateen ropinan.
Miten toi rättäri toimii pakkasilla? Kylmä vissiin?
keleillä MX-5 on vielä hyvin lämmin. Sitä kylmemmillä autolla ei olla ajeltu (menee talliin talveksi). Auton ohjaamo on sen verran pieni, että se lämpee nopeasti ja pysyy erittäinkin kuumana tarvittaessa.
Mitään niin nopeasti lämpeävää autoa en ole koskaan ajanut. Kun joskus illalla laittaa katon kiinni kylmän takia ja säätää lämmityksen täysille, niin 30 sekunnissa auto on tosi lämmin = kuin sauna :) Ohjaamo on niin pieni, että lämmittimen teho erittäin hyvin. Tehokas lämmityslaite auttaa myös kylmällä ilmalla katto auki ajettaessa etenkin, kun nostaa tuulensuojan ylös. Sellainen kannattaa siis ostaa lisävarusteena, koska tuulen vaikutus ohjaamossa putoaa tosi paljon ja yli 100 ajettaessakin pystyy vielä keskustelemaan.
Pakkasilla en ole ajanut enkä aio ajakaan mutta eiköhän se lämpö pysy sisällä silloinkin
...ajelen ympäri vuoden, eikä lämmön kanssa ole mitään ongelmaa kovimmillakaan pakkasilla. Luulen, että tässä mielessä rätilläkin pärjäisi, mutta täkäläisessä talvessa jatkuva sulaminen/jäätyminen/sulaminen/jäätyminen jne. varmaankin rikkoisi rätin suht' lyhyessä ajassa.