Olen kokeillut 30 päivän Focus Night and Day piilolinssejä. Mutta ne tuntuvat koko ajan kuivaavan silmiin ja tippoja pitää olla jatkuvasti tiputtelemassa. Onko kellään kokemusta nimen omaan näistä piilareista ja oletko löytänyt sopivampia piilareita näihin verrattuna?
30 päivän piilolinssit kuivaavat
Toco
4771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole itse käyttänyt night&day linssejä, mutta kun optikolle kerroin haluavani kokeilla niitä niin hän sanoi että yleensä ihmiset tykkäävät enemmän Bausch & Lomb.in purevision linssistä. Purevisionista olen ainakin itse tykännyt.
Alkuun kun aloitin ao. night&day -linssien käytön, linssit tuntuivat kuivuvan koko ajan silmiin. Olivat alkuvaiheessa siltä osin epämiellyttävät, mutta jossain vaiheessa silmä tottui (?) niihin enkä enää huomannut kuivumisongelmaa. Siirryin myöhemmin kuitenkin takaisin kertakäyttöisiin, koska optikon mielestä Night&Day-linsseihin kertyi 30 pv:n kuluessa liikaa likaa, vaikka otin ne välillä poiskin. Optikon kommenteista päätellen kertakäyttöiset sopivat minulle huomattavasti paremmin, vaikka käytän niitä lähes aina, en toki tietenkään öisin.
sovittamaan pure vision-linssejä. Myyjä ainakin hehkutti että on tosi hyvät, että kaikkien, jotka harkitsevat silmien leikkausta, olis hyvä koittaa ensin noita linssejä.
Mutta miten meikkien puhdistus? Linssit siis pitää ottaa välillä pois?
Kokeilin itse purevision linssejä, mutta jäi yhteen nukuttuun yöhön. Oli rasittavaa ottaa niitä sit pois iltasin ja vaikka kuinka putsasi niin näöntarkkuus heikkeni. Kertakäyttösiin linsseihin verrattuna ne on erituntuset,hengittävämmät mutta silti päätin palata takasin päivälinsseihin. Itsellä tuntu heti alusta alkaen että purevisionilla näkee heikommin kuin päivälinsseillä vaikka oli sama vahvuus.