kasvi dilemma

*pihalla*

No niin kävin sitten tänään ostamassa kasveja.
Halusin nimenomaan miekkakasveja enkä ollut täysin miettinyt mitä lajiketta halusin joten juttelin helsingin akvaario keskuksen myyjän kanssa akvaarioni olo suhteista ja mitä sinne sopisi ottaa.
Noh otin sitten kahta lajia,Echinodorus schuteri "Leopard" lajiketta sekä Echinodorus "ozelot"(green) lajiketta.
No kun tulin kotia pistin kasvit akvaan ja ryhdyin katselemaan netistä kuvia että millaisia näistä kasveista nyt tulisi "isona".

Menin tropican sivuille jossa oli sitten tämä miekka Leopardi kasvi lajike jossa sanottiin että se kasvaa abauttiarallaa 10-15 cm pitkäksi ja 15-20 cm leveäksi.
No mullahan rupes hälärit päässä soimaan koska mulla on 40 cm korkea akva ja hyvä ettei puska puske sieltä ulos.
Onko mulla nyt siis väärä Kasvilajike vai voisiko kyse olla sellaisesta asiasta että kasvi on kasvatettu ilmassa ja nyt kun se minulle asettuu tuonne veteen se kutistuu?

Olen nyt hullun lailla surffannut sivuja ja etsinyt kyseisen kasvin kuvia mutta selvyyttä en ole saanut.

Voisiko joku auttaa?

Vai tulikohan myyjältä vahingossa väärät laput mukaan?kasvit kun eivät olleet ruukuissa.

Pistää vaan miettimään onko tuo miekka oselottikaan oikeasti miekka oselotti??

1

513

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ludwigia

      Kasvaa tosiaankin alle 20senttiseksi. Ilmakasvatetut hankkivat olla korkeita ja kapealehtisiä, joten eiköhän se ala tehdä matalaa kasvustoa pinnan alle jouduttuaan =)
      Tämä "Leopard" muuten tekee laikkuja enemmän kun valoa on kohtalaisen paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      87
      948
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      915
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      59
      861
    4. 50
      702
    5. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      27
      686
    6. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      268
      685
    7. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      532
    8. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      38
      512
    9. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      511
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      58
      508
    Aihe