Mä odotan esikoista ja rv on nyt 8 tasan. Onko kellään samaa kuin mulla ollu jo tässä vaiheessa. Rinnat on jo niin turvonneet, että ajattelin ostaa isommat liivit (rinnat muutenki jo ennestään C-D kuppia, ihan arat koskea, painavat). Maha on turvonnu ja normaali housut ahdistaa. Löysät housut kai tässä pitää lähtä ostamaan piakkoin..
Masentuneisuutta ilmassa kun jo NÄIN varhaisessa vaiheessa on "norsu".. :( Muutenkaan en oo ihan normaalipainoinen, mutten läskikään (80 kg/165 cm).. En haluais vielä mammavaatteisiin pukeutua, mutta pakko kait. Nykyään onneks on nättejä sellasia tarjolla.
Masentuneisuutta ilmassa kun jo NÄIN varhaisessa vaiheessa on "norsu".. :( Muutenkaan en oo ihan normaalipainoinen, mutten läskikään (80 kg/165 cm).. En haluais vielä mammavaatteisiin pukeutua, mutta pakko kait. Nykyään onneks on nättejä sellasia tarjolla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi on kivan näkösiä äitiys vaatteita olemassa, mutta ovat turhan hintavia :p
voihan tavallisia vaatteita hankkia myös mutta hankkii reilumman kokoisia, ainakin housuja sitten.
Itsekin pitäis hankkia enempi vaatteita kun rv on 27 4
ja paidat ei enää napaa oikein peitä...
Katselin hm:ltä ja siellä ainakin on ja ihan edullisesti saa. Tuntuu että housut on vaan sitte sellasia mummotyylisiä jos ostaa isommat.. :) En kuitekaan vielä haluais sellasiin pukeutua.. Rintaliivejä en oo ainakaan vielä ajatellu ostaa ihan mammapuolelta, ostan vaan vähän isommat normaaleista mallistoista. Onhan niille sitte käyttöä imetyksen aikaan kun rinnat pienenee taas.
Onko muilla samoja vaivoja (jo tässä vaiheessa).. ?
oli mut nykyään toisen laisia. rinnat olivat kasvaneet niin että rv14 jouduin ostaa DD kupin ja normaalisti olis C. nyt taas pitäis mennä ostaa uudet kun tää DD alkaa jäämään pieneks.
rv 27 (26 0)
Hei!
Olen 8 viikolla ja mulla on kans rinnat suurentuneet huomattavasti.Normaalisti oon pienirintainen niin nyt kyl huomaa muutoksen selvästi.vatsaa turvottaa ja näyttäisi kuin olisi jo viidennellä kuulla.Syön kuites terveellisesti ja liikun aika paljon sekä käyn pace:ssa,,kaipa se turvotus kuuluu sit asiaan näin alkuvaiheessa.
Niistä äitiysvaatteista..mä aattelin ,että en osta niitä, ku ei oikein ollu kivan näkösiä edes hennes mauritsillakaan, ehkä ne lappuhaalarit jossakin vaiheessa ostan sieltä.Ostan kokoa isompia vaatteita, eli olen kokoa 36 niin ostan 38 ja alusvaatteissa sama juttu.
Näin löytyy muodikkaita ja hyvännäköisiä vaatteita..
kasvaa vieläkin..itellä kans D-kupit ennen raskautta, rinnoista huomasinkin ensimmäiseksi olevani raskaana, ne kun turpoaa suurin piirtein saman tein..:)mutta E-kuppi on nyt riitänyt tänne 39vkolle asti, lisää kasvua odotettavissa kunhan imetys lähtee käyntiin..
Mulla on tosi iso olo! Eipä ole enää tarvinnut farkkuja paljon käyttää. Kävin eilen kaupassa, kun ajattelin ostaa jotain mukavia ulkoiluhousuja tms. Huomasin, että myös lantioni on levennyt, kun ei mennyt enää normaalikokoiset housut päälle. Masentaa, kun on kuitenkin vasta 9.viikko... Rinnat ovat myös isomman tuntuiset, mutta pärjään vielä vanhoilla liiveillä hyvin.