Revennyt kuori & lomareissu

Rookietar

Hei! Kyselenpä tässä poikani puolesta, eli hänellä on kaksi akaattikotiloa, ja toisen kuori on kunnossa, mutta toisen kuori on kellastunut ja pehmennyt etureunasta, sekä siihen on revennyt myös palkeenkieli. Johtuuko jonkun ravintoaineen puutoksesta? Kotilot syövät etupäässä kurkkua ja salaattia, eli jos niitä on tarjolla, muu ruoka ei kelpaa.

Sitten lomareissusta, ollaan piakkoin 4 vrk pois, miten aksut pärjää sillä aikaa? Jos terraarion kastelee melko märäksi, ja istuttaa syötäviä kasveja (voikukkaa yms) riittääkö se? Mikä olisi hyvin kosteassa terraariossa säilyvää ruokaa?

5

446

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vivi

      kotiloilla seepiansuomua?

    • kotilo-kaktusfani.

      Ostakaa ihmeessä kalkkia eli elänkaupasta saatavaa seepiansuomua! Ilman sitä kuori haurastuu lopullisesti ja kotilo kuolee! Kalkkia pitää olla kokoajan kotiloilla saatavilla! Eli ostakaa kalkkia. Kotilot pärjää 4 päivää hyvin yksin kunhan laitatte PALJON ruokaa ja kalkkia ja sumuttelette terraarion kunnolla. Kosteassa säilyvää ruokaa voisi olla esimerkiksi salaatti.

      • Rookietar

        Sama vanha suomu ollut kyllä jo useamman kuukauden, mutta ei kai se miksikään mene?? Onko salaatti ja kurkku liian yksipuolinen ruoka?


      • kotilo-kaktusfani.
        Rookietar kirjoitti:

        Sama vanha suomu ollut kyllä jo useamman kuukauden, mutta ei kai se miksikään mene?? Onko salaatti ja kurkku liian yksipuolinen ruoka?

        Mieto jos itse joutuisit syömään päivästä toiseen kaurapuuroa ja leipää. Kyllä kyllästyisit! Aksuille pitää olla monipuolinen ruokavalio mieluusti joka päivä eri ruokaa että ne elävät hyvän ja pitkän elämän. Tässä lista ruuista joita voi antaa aksuille: kurkku, salaatti, paprika, banaani, tomaatti, voikukanlehdet, omena, vesimeloni, ja kesäkurpitsa. Syöväthän aksut sitä? Jos syövät niin ei yksi seepiansuomu riitä loputtomiin. Minun aksuni syövät joka viikko seepiansuomua ja joudun vaihtamaan uusia tiuhaan tahtiin. Jos aksut eivät syö seepiansuomuansa tai niiden kuori on huono tai huonontuu kuten teidän tapauksessanne niin kannattaa raastaa veitsellä seepiansuomusta jauhetta ruokien päälle ja niin ne saavat kalkkia ruuasta.


      • tiia..
        Rookietar kirjoitti:

        Sama vanha suomu ollut kyllä jo useamman kuukauden, mutta ei kai se miksikään mene?? Onko salaatti ja kurkku liian yksipuolinen ruoka?

        anna kotiloille paljon monipuolisempaa ruokaa! kostutettua koiranmuonaa,porkkanaa,kaalinlehtiä,voikukkaa piharatamoa ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe