Apua! Plussa tuli aamulla! :O :D Lähes täydelliset kaksi viivaa!!! Hitto, mun pää on ihan sekaisin, en edes tiedä miks tätä nyt tännekin kirjoitan.. Iiiks! Mutta laskurin mukaan olisin vasta tasan rv 4 0 joten ehkä on parempi vielä odotella? Saattaahan ne menkat vielä alkaa, vaikkakin ovat jo myöhässä muutaman päivän..? Jos vaikka sit ens viikolla vasta soittelis neuvolaan? Vai kandeeko soittaa heti? Eihän sinne pääse ennenkuin vasta joskus rv8-10 vai kuinka se oli?
Kädet tärisee.... :)
Kädet tärisee.... :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sama tilanne täällä. Tein testin maanantaina, selvä plussa tuli. Nyt ois sit rv. 4 4 tai jotain =). Ei vielä usko todeksi, ja tarkoitus on tehdä myöhemmin toinen testi. Taitaa olla parempi et me molemmat odotellaan ihan rauhallisti ennen ku aletaan soitteleen =) on niin epävarmaa vielä onko oikeesti tärpänny.
Oletteko yrittäneet pitkään?
Meillä tärppäsi heti toisessa kierrossa joten sen vuoksikin tuntuu vähän epätodelliselta kun on näiltä palstoilta vaan lukenut niin paljon niistä jotka yrittää vuosikausia ilman tulosta.. Ja ehkä vähän syyllinenkin olo, en uskalla paljon hehkutella ettei muut masennu, ne joilla ei tärppää..
Mutta on tää ihanaa silti! Ekaa kertaa elämässäni oikein tahdon lääkäriin tai johonkin! :D
Toukokuussa päätettiin lopetaa pillereiden syöminen. Kesäkuu muulla ehkäsyllä, et saa katottua meneekö kierto sekasin. Ja sit heinäkuussa tärppäs. Niin et suht nopeesti =) Eli sama tilanne ku teillä. Sen takia just ei uskalla vielä hyppiä riemusta. Pitää vaan vähä aikaa malttaa olla ihan hiljaa, ennen ku kertoo kellekään.
odottaa rv 6 asti sen soiton kanssa ja käydä vaikka jo tänään terkkaris tekee testi et saa varmistuksen. sit kun rv6 koittaa niin soittaa sinne neuvolaan ja saa sen ajan niin ei ole niin pitkä aika odottaa sitä. paljon onnea teille molemmille ja monen monta halausta!
T: RV27 (26 0)
..työterveydessä voisivat tehdä testin? Siellä on hoitaja ja lääkäri ja lääkäri ottaa muutenkin esim. papa-kokeita ym niin kai nyt raskaustestitkin? Voisin soittaa sinne kunhan tuo pomo häipyy tuosta.. :P
ihan riittää sen raskauden toteamiseen neuvolan puolesta. Ei tarvitse mennä labraan, ellet välttämättä halua.
Heippa rallaa!! Tänään olen minäkin plussannut ja tunteet on vielä melko sekavat:) Ajattelin ottaa ensi viikolla yhteyttä neuvolaan. Sitä ennen teen kyllä vielä testin varmuuden vuoksi uudelleen. Nyt vaan odotellaan sitä miestä kotiin ja hyviä uutisia kuulemaan:) Onnea sullekin!
Ihanaa odotusaikaa sinnekin! Juu onhan tämä vähän jännää tämä alkuvaihe, ei oikein tiedä mitä nyt pitäis tehdä, suurinpiirtein vaan hölmistyneenä seisoo testi kädessä eikä meinaa uskoa todeksi.. No, mä päätin nyt kans odottaa ens viikkoon ja sit jos vielä plussaa näyttää niin soitan neuvolaan. :)
Meillä ukko sai kuulla heti aamulla. Hän oli jo unohtanut koko testaamishomman kun oli eilen niin varma että mun menkat alkaa kun olin niin kipeänä, mutta aamulla sitten herätin pienellä suukolla ja kerroin että hänestä tulee isä ja eipä väsyttänyt miestä enää sen jälkeen! :)
paljon onnea!!!oon seurannu jonku aikaa sun kirjotuksia tuola vauvakuume palstalla!paljon onnea!!toivotaan ettei mitään ikävää tapahdu!Odottele vielä rv 12 asti.sen jälkeen keskenmenon vaara on suurimmaksi osaksi ohitse.kyllä ne apteekin testit on yleensä niin varmoja että voit jo neuvolaan soitella vaikka sinne pääsee sillon 8viikon jälkeen vasta.Tuli mieleen se kun itelle tuli plussa ja itkin onnesta ja tärisin :)
Onnea bumble!