Uusi CR-V

Siis tämä uusi dieselhän on aivan loistava! Mutta mutta kertokaa, millä saadaan niitä rengasääniä pienemmäksi ja äänentoiston tasoa "halvalla" paremmaksi??

Esim. meneekö oviin heittämällä uusia kajareita?
61160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tiedän, että ongelmana ovat varapyörän kotelon ja takalokasuojien eristämättömyys. Eräs firma Tampereen ulkopuolella asensi bitumia lokasuojien sisäpuolille ja varapyörän koteloon. Johtuen noin 1 pv:n hommasta (enimmäkseen purkamista) homma maksanee satoja euro. Ittekin niitä bitumeja voi yrittää asennella jos omaa osaamista ja ylimääräistä aikaa. Jos kiinnostusta teettää homma tuolla aikaisemmin mainitulla firmalla, laittakaa tietoa niin voin yrittää valaista firman nimeä.

Äänestä
  • Kerropa firman nimi, niin tiedustellaan asiaa tarkemmin!?

    Äänestä

  • juupa juu kirjoitti:

    Kerropa firman nimi, niin tiedustellaan asiaa tarkemmin!?

    on Noisetek, paikka Kangasala ja kaveri, joka tietää on Jussi.

    Äänestä

Hei

Noin vuosi sitten teetätin ruosteenestokäsittelyn ja samalla laitettiin Lokarin sisälokasuojat sekä takalokasuojiin, varapyöräkoteloon ja takaluukkuun bitumimattoa. Lisäksi ostin rautakaupasta eteisen mattoa, jossa alapuoli on muutaman millin paksuista kumia ja askartelin siitä nykyistä mattoa mallina käyttäen toisen tavartailamaton. Näiden toimenpiteiden myötä rengasäänet vähenivät huomattavasti. Periaatteessa voisi vielä penkkien alle laittaa bitumimattoa, mutta en ole jaksanut. Vakiorenkaat ovat aika meluisat. Ellei tarvitse kesällä MS-renkaita, niin tavalliset autonrenkaat ovat selvästi hiljaisempia. Uusi eli 2005 malli on myös selvästi hiljaisempi kuin mallisarja 2002-2004.

Äänestä
  • Eihän crv:ssä sentään m s renkaita ole kesärenkaina kun uuden auton uutena ostaa? Ainakaan mun veljen 04 mallin crv:ssä ei ollut.

    Äänestä

  • Nipponisti kirjoitti:

    Eihän crv:ssä sentään m s renkaita ole kesärenkaina kun uuden auton uutena ostaa? Ainakaan mun veljen 04 mallin crv:ssä ei ollut.

    Minulla on ollut sekä 2004 että 2005 vuoden CRV-ssä molemissa Bridgestoninin Dueller renkaat, joissa ainakin renkaan kyljessä lukee M S (vaikka erillaiset Duellerit kummassakin olivat)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mönkiäinen kirjoitti:

Siis tämä uusi dieselhän on aivan loistava! Mutta mutta kertokaa, millä saadaan niitä rengasääniä pienemmäksi ja äänentoiston tasoa "halvalla" paremmaksi??

Esim. meneekö oviin heittämällä uusia kajareita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu