Tuulilasin halkeamat

Corollassani on tuulilasin alaosassa poikki menevä halkeama. Nyt tuli uusi halkeama, kuljettajan puolelle yläreunaan, tällä hetkellä n. 15 cm pitkä. Onko noihin olemassa jotain ainetta, liimaa tms., jolla varmistuisi, että tuulilasi pysyy kasassa? Vai onko sitä riskiä olemassa, että tuulilasi rikkoituisi ajokelvottomaksi, vaikka olisi useampi halkeama? Auto menee ilmeisesti kuitenkin romuttamolle syksyllä, mutta siihen asti pitäisi kestää..
53174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuulilasi on laminoitu eli kahden lasikerroksen välissä on muovikalvo. Eiköhän tuo pysy kasassa syksyyn asti.

Ehdottamillasi liimoilla saat lasin varmasti ajokelvottomaan kuntoon. Tuulilasikorjaamot pystyvät korjaamaan halkeamia ultraviolettivalolla kovetettavalla hartsilla, mutta tuskinpa tähän autoon kannattaa. :)

Eräs vaihtoehto on etsiä/hakea romikselta vnha, mutta ehjä lasi. Vaihtokaan ei ole eritysisen vaikea, jos autosi on niin vanha, että lasia ei ole liimattu paikoilleen vaan se on paikoillaan vain tiivisteen avulla.

Äänestä
  • joo lasiliikkeissä ja huoltokorjaamoilla tekevät "pieniä korjauksia .
    Mutta kyllä kolmikerroslasi kestää syksyyn , ainoastaan lasien väliin menevä vesi aiheuttaa ongelmia , koska sitten siitä ei näe läpi

    Äänestä

  • Kiitos vastauksista.

    Mitäköhän luokkaa olisi tuulilasin vaihto edullisimmillaan tollaseen autoon? Kyse siis vm. -88 Corollasta.

    Äänestä

eilinen viestini oli poistettu.

Ei se #E9# -corollan lasi halkea korin elämisestä vaan lämmityslaitteen väärästä käytöstä = talvella ensin lohkolämmitin päällä, sitten auto käyntiin ja puhallus (kuumaa ilmaa) täysillä tuulilasille...NAPS...lasi halki alareunasta.

Äänestä
  • Ja ei tasan tarkkaan pidä paikkaansa. Se hajoaa siitä mistä muutkin lasit, vastaantulijoiden kiveniskuista. Tälläkin hetkellä uudesta asti ollut EE90 (-89) Corolla alla, jossa käytetään AINA tuota sanomaasi ns. väärää tapaa: -30 astetta pakkasta, lohkossa aina oikean määrän, ja tietenkin on aina täysillä puhaltamassa kuumaa pelkällä tuulilasi-asennolla... Ei halkeaman halkeamaa, ja sama -89 lasi paikoillaan.

    Eikä ole ollut muissakaan autoissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JanneKK kirjoitti:

Corollassani on tuulilasin alaosassa poikki menevä halkeama. Nyt tuli uusi halkeama, kuljettajan puolelle yläreunaan, tällä hetkellä n. 15 cm pitkä. Onko noihin olemassa jotain ainetta, liimaa tms., jolla varmistuisi, että tuulilasi pysyy kasassa? Vai onko sitä riskiä olemassa, että tuulilasi rikkoituisi ajokelvottomaksi, vaikka olisi useampi halkeama? Auto menee ilmeisesti kuitenkin romuttamolle syksyllä, mutta siihen asti pitäisi kestää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu