164:n trippimittari

Perusluonteeltani laiskana kysyn täältä ennen työhön ryhtymistä, että onko kellään muulla 164:n trippi lakannut toimimasta? Mulla hyytyy muutaman sadan metrin ajon jälkeen. Itse olen epäillyt p*skaa eli töhnää rattaiden välissä.

Scuderia QV, ootko törmänny?
4238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mul oston jälkeen noin 5w sitten jumittu trippi ku se yritti alkaa pyöräyttään ekaa kilometriä....sit kuiteski saatto 20-100 km jälkeen toimia...samoin nollaus oli vaikeaa....no kärsivällisenä ja laiskana, nollailin aina niin kauan että kaikki oli nollassa ja sit ku lähdin liikkeelle nollailin aina ku se tökkäs eli ei vaihtanu kilsaa....siinä se herkisty ja huomasin että ei kantsinu nollata paikallaan ollessa vaan lähtiajamaan ja sit ku oli pikkusen vauhtia niin hiirveellä rämytyksellä alas...nyt toiminu jo monta vuotta ihan oikein.....

Äänestä
  • Joo samaa olen yrittänyt minäkin ja joskus se kyllä lähteekin toimimaan noin. Tosin tuo "rymäytys" ei onnistu, 164:ssä kun nollaus tapahtuu sähköisesti, vaikka muuten tavallinen mekaaninen trippi onkin. Prkleen ranskalaiset mittarit!

    Äänestä

  • Jakke kirjoitti:

    Joo samaa olen yrittänyt minäkin ja joskus se kyllä lähteekin toimimaan noin. Tosin tuo "rymäytys" ei onnistu, 164:ssä kun nollaus tapahtuu sähköisesti, vaikka muuten tavallinen mekaaninen trippi onkin. Prkleen ranskalaiset mittarit!

    siin luki rämpytys...siis nopee painelu....=)...ku ei tuu kerralla alas

    Äänestä

Olen mä vähän trippiäkin peukaloinut. Itse mittari toimi hienosti mutta nollaus alkoi jumeksimaan, sitä sai tökkiä useamman kerran ennen kuin numerokiekot jaksoivat käännähtää nollaan asti.

Nollaus toimii siten, että nappeliin on yhdistetty solenoidi, joka napin painalluksesta tökkää vempulan oloista muovivipua. Vipu sitten taas nollaa mittarin ihan niinkuin perinteisessä mekaanisessakin nollausvermeessä. Otin solenoidista ankkurin irti ja putsasin sen, samoin "pesän" (mikäs se sähkötekniikan termi mahtaa olla?) ja viimeiseksi taisin sohauttaa vielä CRC:tä tms. yleisöljyä perään. Tämän operazionen jälkeen on taas pelittänyt kunnolla.

Voisikohan tuo solenoidin röhnääntyminen vaikuttaa itse tripinkin toimintaan? Eli jos se ei palauta kunnolla (siinä on jousi palautusta varten) vaan jää kantamaan ja häiritsee numerokiekkojen pyörimistä. Voipi kyllä olla niinkin että niiden kiekkojen väliin menee kakkaa, mutta silloin voisi kuvitella kaikkien pylpyröiden pyörivän hitaimman tahtiin?

Siitä vaan tutkimaan, se trippi on helppo purkaa ja sullahan onkin jo kokemusta Kuusnepan mittariston aukaisemisesta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jakke kirjoitti:

Perusluonteeltani laiskana kysyn täältä ennen työhön ryhtymistä, että onko kellään muulla 164:n trippi lakannut toimimasta? Mulla hyytyy muutaman sadan metrin ajon jälkeen. Itse olen epäillyt p*skaa eli töhnää rattaiden välissä.

Scuderia QV, ootko törmänny?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu