G: Oletko tuhnu, toimittaja vai molempia?

Palstan viestejä ja sähköpostiin kolahtelevia uutiskirjeitä vertaamalla voisi hyvinkin vetää johtopäätöksen, että palstan tuhnuista osa työskentelee ko. lehtien palveluksessa. Lehtiuutisia toki innokkaasti copypastetaan tänne mutta artikkelien taso on välillä sitä luokkaa että myös päin vastoin.

http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=931539&s=u&wtm=te-03082006
8476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että toimittajat ovat kanssa just palanneet kesälomilta takaisin töihin. Väkisin väännettyä paskaa pitää suoltaa, kun ei muuhun rahkeet riitä kostean kesäloman jälkeen.

Eipä sillä, en itsekään ole koskaan skarpeimmassa vireessä just ensimmäisellä työviikolla lomien jälkeen. Onneksi en kuitenkaan ole toimittaja, joten räpeltämistäni ei tarvitse kenenkään lehtien artikkeleista todentaa.

Äänestä

Kylläpä talous- ja muiden lehtien asiantuntijat rommauttelevat taajaan tahtiin! Joka päivä saa lukea romahdusuutisia.

Huh huh, onneksi ehdin myydä ajoissa!

Äänestä
  • rommausuutisen. Koko tarina oli vähän kesävireinen.

    Äänestä

Kyllä tästä vielä vireeseen päästään mutta malttakaa nyt vähän ;)

Äänestä

Aatelkaa nyt miten vaikea olis myydä lehtiä, jos siinä olis vaan jotain Matti ja Mervi, Tony Halme sekoili, näyn suojaudut kuumuudelta aiheita.

Eihän ketään sellasta ostaisi?

Pitää olla jotain mikä koskettaa ihmisiä, vaikka lintuinfluenssaa tms. tappajavirus, lama, velkaneuvonta, ennätyskallis bensa, nouseva sähkönhinta, Ruotsin ydinvoimalat joissa ei toimi hätäjärjestelmät, Iranin ydinohjukset.

Kauppalehteä kun lukee niin välillä kanssa ihmetyttää, että copy pasteeko ne juttunsa jostain keskustelupalstalta...

Äänestä
  • löytäisivät. Erilaista kommentaattoria löytyy myös kuvailemaan tiedoitustilaisuuksissa ja yhtiökokouksissa esiintyneitä tunnelmia joista sitten tekevät todellakin etevästi päätelmiä.

    Äänestä

Uhka joutua syrjityksi on suurin juuri omistusasunnottomien kohdalla. Esimerkiksi Isossa-Britanniassa kodittomien elinikäennuste on 42-45 vuotta, joka on yli 30 vuotta alle yleisen keskiarvon. Heidän on vaikea hakeutua lääkärin hoitoon eivätkä he voi äänestää. Heillä on usein vaikeuksia, kuten alkoholin ja päihteiden väärinkäyttöä, mielenterveysongelmia, rikkoutuneet perhesuhteet, rikosrekisteri, monet ovat joutuneet fyysisen tai seksuaalisen väkivallan kohteiksi ja monella on myös puutteellinen luku- ja/tai laskutaito. Jotkut ovat liian nuoria saamaan valtion tukea. Ammattitaito on usein puutteellinen tai olematon. Jotkut kirjoittavat huonosti tai eivät ymmärrä lainkaan matematiikkaa. Jotkut eivät ole koskaan olleet töissä tai edes työhaastattelussa. Epäluuloisuus viranomaisia kohtaan, mukaan lukien pankkityöntekijät ja kiinteistövälittäjät, on yleistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkkatyöläinenasuntovelall... kirjoitti:

Palstan viestejä ja sähköpostiin kolahtelevia uutiskirjeitä vertaamalla voisi hyvinkin vetää johtopäätöksen, että palstan tuhnuista osa työskentelee ko. lehtien palveluksessa. Lehtiuutisia toki innokkaasti copypastetaan tänne mutta artikkelien taso on välillä sitä luokkaa että myös päin vastoin.

http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=931539&s=u&wtm=te-03082006

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu