Tunteista puhumisen vaikeus

tytti

Pohjustan kysymykseni sillä että usein varsinkin naisille, se että he saavat kuulla että heitä rakastetaan on hyvin tärkeää. Ehkä erityisen tärkeää minulle siitä on tullut siksi etten sitä kaksos-mieheltäni kuule. Olen yrittänyt puhua asiasta, mutta kuulemma syyllistän häntä liikaa. Tiedän että hän rakastaa minua ja minun logiikallani jos tietäisin tunteista puhumisen olevan hänelle tärkeää tekisin sen hänen vuokseen.
Miksi niiden kolmen sanan sanominen on niin äärettömän vaikeaa?

4

1112

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N. Kaksonen

      ...tekee haavoittuvaiseksi. Itsellä sama ongelma, vaikka kuinka tykkään jostakin sitä on vaikea sanoa ääneen. Mikähän siinä sitten on? Ehkä pelkään sen "vapauteni" menettämistä tms epämääräistä. Mutta joo, ei saa syyllistää. Kyllä sen sitten teoista näkee jos toinen rakastaa. Itse näytän rakkauteni teoin useimmin kuuin sanoin.

    • Toukokaksoset

      En nyt osaa kaksosten puolesta vastata, miksi se on niin vaikeaa. Kerron ainoastaan omakohtaisia kokemuksia.

      Seurustelen tällä hetkellä eikä suhde ole kovinkaan "vanha" mutta vankalla pohjalla kyllä... Yhtenä iltana seurustelumme alkuaikoina mies sanoi minulle, että: "Mä tykkään susta." Minä menin ihan paniikkiin: "APUA! Mitä se oikein sanoi? Miksi jo nyt? Mitä tuohon pitäisi vastata?"

      Mieheni huomasi (yllättäen) että jähmetyin... Olin miettinyt noita kysymyksiä hetken enkä osannut kuin hymyillä typerästi. Itse en kyennyt vastaamaan pitäväni hänestä, koska koin, että se olisi ns. sitonut liikaa - ja kyse oli pelkästä tykkäämisestä tuolloin. Tuli kyllä ikävä olo, kun en vastannut pitäväni hänestä, mutta en vaan voinut.

      Niitä R-sanoja ei ole sanottu vieläkään. Ehkäpä mieheni muistaa tuon hetken liian hyvin eikä siksi uskalla itse niitä sanoa. Minä taas olisin nyt valmis sanomaan Ne kolme sanaa, ensimmäisen kerran tässä suhteessa, mutta... Nyt pelkään itse, kun kerrankin olen "täysillä mukana" suhteessa, ettei mieheni vastaisikaan minulle. Aiemmissa suhteissa noita sanoja kyllä viljeltiin, mutta se johtui ehkä siitä, että tiesin niiden suhteiden olevan ohimenevää.

      Mene ja tiedä.

    • winny

      olen samoilla linojilla edellisten vastaajien kanssa. kaksosnaisena voisin sanoa että just toi että se tekee haavoittuvaiseks.. vie vapauden.
      kuten edellinen kirjoittaja mainitsi että jo vastaaminen "mä tykkään susta" lauseeseen heti pian tutustuttua tuntuu hankalalta. on hankala sanoa niitä sanoja jotka tuntuis tulevan jonkun toisen suusta. kyllä se miehes sua rakastaa mutta se on niin pirun hankala sanoa niitä sanoja koska omalla kohdalla vvoin ainakin sanoa ettei se oo mulle luontevaa.

    • edellisiin

      Sellaiset sanat ym. hempeilyt ei vaan sovi munkaan suuhuni. Jos YRITÄN jotain sellaista sanoa, jään heti kiinni. Kuulostan kai tosi teennäiseltä ja toinen huomaa, että joudun oikein skarppaamaan!

      Teot kunniaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      121
      1502
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      147
      778
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe