Melko huonot oli nuo ohituskiihtyvyys arvot TM testissä.Auto oli manuaali ja ei voi, kuin ihmetellä arvojen huonoutta 260hv autolle. Nelivetoko hukkaa kiihtyvyyden autosta vai mikä.
Esim.kolmosen arvo on yli 2 sek heikompi kuin 156 GTA ja se ero on valtava autoista puhuttaessa.Massaa on toki enemmän, mutta eihän tuota ole, kuin reilu 100kg.Nuohan ovat ihan gti tasoa nuo luvut eipä ole koskaan tullut eteen hitaanpaa 260hv autoa jos nuo luvut pitää paikkaansa.
Esim.kolmosen arvo on yli 2 sek heikompi kuin 156 GTA ja se ero on valtava autoista puhuttaessa.Massaa on toki enemmän, mutta eihän tuota ole, kuin reilu 100kg.Nuohan ovat ihan gti tasoa nuo luvut eipä ole koskaan tullut eteen hitaanpaa 260hv autoa jos nuo luvut pitää paikkaansa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tehdas lupaa Q4:lle 0-100km/h 6.9s ja GT:lle 6.7s, joten lupaukset ovat linjassa. En ole lukenut TM:ää mutta jos Q4:lle mitattu jotain 8:lla alkavia lukuja niin joku mättää.
Mula on motskari ja se kiihtyy paremmn kuin ikään Alfa.
Tehoa pitää olla niin että pelottaa!
Bomberia taitaa pelottaa jo mopon ohjaimissa.
vain sillä pappatunturillasi, siinähän sitä tehoa piisaa.buhahahaa!!
Tehdas lupaa 0-100 km/h 7 sek. TM:n testissä olivat saaneet arvoksi 7,4 sek.
Jos kerran auto on laiska kiihtymään, ei siitä ainakaan TM:n jutussa puhuta mitään. Ilmeisesti koeajossa ollut uusi(?) vehje ei ole vielä parhaimmillaan, kyllä ne todelliset arvot löytyvät vasta useamman tuhannen kilometrin ajon jälkeen.
Niin itse puhuin ohituskiihtyvyys luvuista en 0-100km/h arvosta, joka on itselle ihan sama.60-120km/h väli kolmosella 8,9 sek eli siitä puhuin, kun sanoin auton olevan hidas.Sama väli meni 156 GTA 6,6 sek joten melkoinen ero.Vertailun vuoksi diesel malli(200hv) meni välin 8,3 ja sekin on tehoon nähden heikko arvo, mutta pesee silti 3.2
Ei pitäisi varmaan olla yllätys, että 200hv diesel ja 260hv bensa auto ja vielä kolmos vaihteen kiihdytys niin pitäisi ero olla bensan hyväksi melko reilu.Samassa lehdessä oli myös BMW 520 d automaatti jossa tehoa 163hv meni välin 8,8 sek eli sekin oli nopeampi.Kyllä kai mittaukset täytyy olla väärin eihän nuo arvot Alfalle tuolla koneella voi olla noin huonot.
2.2 JTS moottorillakin voisi lukemat olla tuota tasoa.Eli jos mittaukset on tehty oikein niin silloin 185hv auto on yhtä nopea ohituksessa, kuin 260hv ja nimenomaan kolmosvaihteella väli 60-120km/h.Todellakin odottaisi enemmän uudelta kuutoskoneelta,kuin tuollaisia lukemia.Se täytyy tuntua jo ajossa todella laiskalta jos ennekkoon odottaa 260hv autoa ja lähtee ohittamaan, vaikka rekkaa.
Auton "A" 3-vaihteen välitys voi hyvinkin vastata auton "B" 4-vaihdetta, ei nuo ohituskiihtyvyysarvot tietyllä vaihteella ole mitenkään vertailukelpoisia, siis ihan naurettavaa juttua koko touhu, oikein Automiehiä...lapset taas asialla.
Nimenomaan Alfassa nuo välitykset ovat lyhyet verrattuna moneen muuhun joten silloin myös odottaisi jotain tapahtuvan.Hyvä vertailupohja on myös Saab 9-5 aero farmari 230hv.Sille mitattiin esim.kolmosella 6,5sek kolmosella väli 60-120km/h eli jopa nopeammin, kuin 156 GTA ja paljon nopeammin mitä 159 3.2.Ajatella autossa vähemmän tehoa paljon pitemmät välitykset niin silti aivan uskomattomat nuo ohituskiihtyvyys lukemat.
Jos nyt ajatellaan vanha Aero Saab farmarikorilla vähemmän tehoa pitemmillä välityksillä niin silti ero on uskomaton.Sama väli mennään suurimmalla vaihteella niin ero on 6sek ja Saabissa pitempi viitonen mitä Alfan kuutonen.Kyllähän autolla ehtii, mutta odottaisi todella paljon enemmän uudelta kuutosmoottorilta ja jos tehoa on 260hv niin kyllä siellä pitää jo jotain tapahtua.
Nuo ohitusarvot on niin heikot, että eipä olisi uskonut näkevän tuon tason autolle sellaisia.Ja autoa varmaan myydään, kumminkin urheilullisella mielikuvalla.No jokainen varmaan voi todeta itse ajamalla sen ja tehdä omat johtopäätökset,mutta noiden mittausten mukaan edes pienemmillä vaihteilla ei tapahdu mitään saati sitten isommilla.
Mainitsemassasi Saabissa on turbotekniikan ansiosta ENEMMÄN tehoa alhaisilla kierroksilla, joten mitä ihmeteltävää tuossa on. Alfaa sen kummemmin tuntematta veikkaisin moottoreiden olevan "ylävireisiä", eli koneet kiertävät iloisesti ja pienempää pesään niin tapahtuu.
Varmasti moni puolet tehottomampi turbodiesel päihittää ohituskiihtyvydessä Alfan myös, ei sillä huipputeholla ole tässä asiassa merkitystä, vääntö puhuu.
voi niitä vaihteitakin käyttää
teho puhuu pitää vain olla sopivat välitykset laatikossa
Teknarissa kerrottiin että tuon 3.2l alfan pakoputkessa on resonanssi moottoritienopeuksilla, kierrosluvulla 2800.
Oma 2.2 JTS pyörii n. 3500rpm 120 nopeudessa, eli melkoisen eri välitykset näyttäisi olevan.
En tiedä 159:n välityksistä, mutta olisivatko kutakuinkin samat kuin Brerassa. Breran (V6) kaksi suurinta vaihdetta ovat ilmeisen pitkät ainakin italialaisen Auton mukaan. Heidän mielestään ripeän kiihdytyksen tekeminen maantieajossa vaatii vaihtamista neloselle.
Jos noilla arvoilla ei pääse ohi muista niin ratin ja penkin välissä kusee ja pahasti...kyllä noilla arvoilla kelpaa liikkua kun perseen alla on ehkä tyylikkäin peli mitä Suomen markkinoilta tällä hetkellä irtoaa.
Tässä vähän esimerkkiä 3.2V6-Q4 testistä painolla suuri merkitys tuloksiin ainakin Brera on mennyt ihan kohtuullisesti painoonsa nähden testissä!
Brera:
http://www.autozeitung.de/index.php?page=3er-vergleichstest&action=detail&id=1584&tb=8¤t=3
Vertailun vuoksi 147GTA:
http://www.autozeitung.de/index.php?page=2er-vergleichstest&action=detail&id=306&tb=8¤t=2
Mielenkiintoista infoa Alffiksen linkeissä, kiitos niistä! Mukava päästä vertailemaan 147 GTA:n ja Brera V6:n suorituskykyeroja vertailukelpoisten riippumattomien mittaustulosten valossa vaikka toki olosuhteet vaikuttavatkin mittaustulosten vertailukelpoisuuteen jonkin verran.
Brera näköjään lähtee paikaltaan nopeammin, neliveto lienee edun taustalla. Hiukan nopeammissa vauhdeissa Breran raskas paino alkaa näkymään kiihdytysarvoissa. Sitkeys/ohituskiihtyvyysarvoissa eroa tulee jonkin verran GTA:n hyväksi.
Bensankulutuksen suhteen mielenkiintoista huomata, että Breran testikulutus oli 1,5 l/100 km suurempi kuin 147 GTA:n vaikka viralliset kulutuslukemat ovatkin Brerassa alhaisemmat. Ei näytä uusi GM-pohjainen kone olevan vanhaa kuutosta taloudellisempi.
Näin urheilullisia autoja verrattaessa 0-120 km/h ajat eivät vielä kerro totuutta. Väli 100-200 on myös syytä katsoa. Brera tippuu GTA:n kyydistä pian 120 km/h jälkeen. Muistaakseni ero 180 nopeudessa jo reilut 4 sec. Nämä uudet 3.2:set eivät pärjää vanhoille autojen suuren painon ym. vuoksi.
...maassamme, jossa on 120 km/h maksiminopeus, eikä periaatteessa ainuttakaan oikeaa moottoritietä muunkin kantatieverkon pahasti rapistuessa.
Käsittääkseni Alfa Romeon itseisarvo lähtee sen tyylikkyydestä, italialaisuudesta, hyvistä ajo-ominaisuuksista ja herrasmies -statuksesta, ei mistään GTI -teinipoikien laittomasta kisailusta takahikiöitä halkovilla maanteillä.
Mainoslause: "con Cuore Sportivo" viittaa taas merkin kilpailuhistoriaan, jota valmistaja edelleenkin vaalii Opel -moottoreista huolimatta, ei suinkaan keskenkasvuisten kuminvingutus -leikkeihin.
Jos haluat suorituskykyä ja mahdollisuuden käyttää sitä, muuta Saksaan ja hanki Ferrari. Ei tarvitse olla selittelemässä ja sekuntikello kourassa laskemassa kiihdytyskymmenyksiä!
Jos haluat ajaa tyylillä ja nauttia ajamisesta, hanki Alfa, aja tieliikennesääntöjen mukaan ja osoita kasvaneesi aikuiseksi!
että semmosta.......
EI tarvitse hankkia Ferraria, edellisen sukupolven Alfa riittää. Eikä tarvitse laskea kymmenyksiä kun erot lasketaan sekunneissa. Autojen ominaisuuksien vertailussa nopeusrajoituksilla ei ole mitään merkitystä. On aika onttoa yrittää selittää hyväksi sitä mikä yleensä puutteeksi koetaan urheilullisen auton ollessa kysymyksessä. Uskon, että merkittävälle osalle ns. alfisteista suorituskyvylläkin on suuri merkitys. Onnea omalle polullesi (ilmeisesti) poseerauksen saralla.
Laitetaan vielä vertailuksi ihan nopeusrajoituksissa pysyen kuutosvaihteen kiihdytys Brera 3.2 vs 159 2.2 väli 80-120 km/h Brera 11,4 s. ja 159 11,98 s.
Lähde www.auto.it
Tuota sanoisin herrasmiesmäiseksi menoksi.
vertailua GTA oli 156 147 mallien huippuversio kun taas 159 ja Brera huippuversioita ei ole edes vielä esitelty. Lisäksi autot ovat aivan eri koko ym luokkaa.
Mutta näiden 159/Brera 3.2 mallien vertailu kilpailijoiden (lähinnä saks.) vastaaviin tuotteisiin ei sekään välttämättä tuota positiivista lopputulosta (Brera/TT). Ehkä tulevaisuus on parempi.
Perustelusi pönkittivät edelleen omaa kantaani suhtautumisessa yleisessä tieliikenteessä henkilökuljetukseen rekisteröityjen ajoneuvojen suorituskyvystä ja sen käytöstä.
Vertailustasi Alfa Romeo Brera vs. Alfa Romeo 159 kiihtyvyyksistä nopeusalueella 80 km/h - 120 km/h sain äkkinäisen laskutoimituksen tulokseksi 0.58 sekuntia Breran eduksi, mikä loogista onkin, koska siinä on suurempi moottori.
Tulos itsessään taas paljastaa, niin kuin jo aiemmin toisaalla totesin, kyseessä olevan silkan kymmenyksillä kikkailun. Mikäli Alfa Romeon suorituskyky ei sinulle riitä ajellessasi näillä raukoilla rajoilla, miksi ihmeessä roikut tällä palstalla ja kiinni "laiskassa ja hitaassa" merkissä? Hanki sellainen auto, joka kiihtyy!
Itse nautin perheemme käyttö -Alfan mukavasta kyydistä, hyvistä ajo-ominaisuuksista, pirteästä kiihtyvyydestä ja ennenkaikkea italialaisen tyylikkäästä ulkonäöstä, jota muut valmistajat eivät saa kopioitua edes rahalla, oli pellin alla kuinka monta sataa hevosta tahansa. (no okei, 156:sen on piirtänyt espanjalainen de Silva, mutta kuitenkin.....)
Eli keskityn siihen poseeraukseen ;)
silva on italialainen...
olet oikeassa kun sanot että huippu versioita ei ole vielä esitelty. Uuteen 166 kehiteltyyn versioon on tulossa V10. Ainakin italian sivujen mukaan Suomessa ehkä joskus 2010 jos sillonkaan.