Moi!
Olen aloittelemassa akvaarioharrastusta ja ajattelin kysellä teitä guruilta mitä akvaariotarviketta ilman ei voi olla (allas, lämpöhäsmäkkä, valaisin ja suodatin poislukien)!!! Eli kerro tärkeimmät akvatarvikkeesi tai niksisi.
Olen aloittelemassa akvaarioharrastusta ja ajattelin kysellä teitä guruilta mitä akvaariotarviketta ilman ei voi olla (allas, lämpöhäsmäkkä, valaisin ja suodatin poislukien)!!! Eli kerro tärkeimmät akvatarvikkeesi tai niksisi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Rätti, ämpäri, pesuvati, lappo, pitkä letku, luottokortti, sukkapuikko.
haavia,peruslääkettä ja vesitestejä....
Täsä tulis muutama: Allas, suodatin, lämmitin, valaisin, pohjasoraa, kasveja, mahdollisesti kanto jos otat esim. partiksia (tarvitsevat kuitua jota kannosta irtoaa), lämpömittari, pari ämpäriä, lappo, haavi, PH- NO2- NO3- KH-testit, kasviravinnetta, akvalle oma "tiskiharja", ruokaa (muutamaa sorttia, että olisi vähän vaihtelua ja laadusta ei kannata tinkiä!), Kalat tuodaan vasta viimeisenä kunnon kypsytysajan jälkeen kun nitriitti on nollissa. näilllä pääsee alkuun :-)
Taustakuva,magneetti ja raappa lasien putsaukseen.Jos pohjakaloja,niin piilopaikkoja, kuten tunneleita,koloja...omat sangot vain akvaariokäyttöön(veden poistoon).Bakteerikapselit(Bactozym)
Itse en tuota magneettia käytä ollenkaan. Siihen jos jää pienikin hiekanjyvänen väliin ja vetelee pitkin lasia, niin on mahtava naarmu lasissa. Tai jos lapsia perheessä, niin eivät voi vastustaa kiusausta alkaa sitä nykimään. Samoin nuo leväraapat on minusta lähinnä rahastusta. Yksi sellainen (vaihtoterillä oleva) lojuu tuolla kaapinperukoilla ja saa lojuakin. Luottokortti on minusta kaikista paras leväraappa.
Tunneleita ja koloja saa aikaiseksi luonnonkivistäkin. Akvaariokäyttöön tarkoitetulla silikonilla voi vielä kiinnittää kiviä toisiinsa jos pelko että tippuu vaikka kalan päälle.
Laponkin voi tehdä itse limskapullosta ja letkunpätkästä..
Eli loppujenlopuksi tosi halvalla pääsee kun sen akvaarion valoineen ja suodattimineen saa hommattua.
En tosiaan lähtis luottokortilla raaputteleen.Ei ole kovin miellyttävää uittaa käsiään kainaloita myöden vedessä.Pitkä leväraaputin on siihen omiaan.Laseja kun pitää raaputella myös vedenvaihtojen välissä,mikäli haluaa että ne näyttävät kauniilta.Tuo sun konstis sopisi ehkä silloin kun vettä on poistettu,mutta kyllä silloinkin käsiään tarvii uittaa aika syvästi.Ja ainakin mun akvaario on sen verran korkea systeemi kaappien kanssa,ettei sinne edes yllä työskentelemään ilman jakkaraa.Heh ja mä käytän ainakin pankki/luottokorttia toistaiseksi osteluun.