Mitä tonttikaupan esisopimukseen

Mitä tietoja täytyy erityisesti olla kirjattuna tonttikaupan esisopimukseen? Sellaisen teko olisi edessä ensi viikolla. Tarkoitus olisi että tonttia ei ole pakko ostaa, jos tontille ei saa poikkeuslupaa.
41036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjattuna tulee minun mielestäni olla kaikki sellaiset ehdot ja seikat, jotka liittyvät kaupan mahdolliseen raukeamiseen ja velvoitteet mikäli kauppa syntyy. Itse kirjasimme ehdoksi kaupan synnylle Ympäristökeskuksen poikkeusluvan ja lisäehdoiksi mm. myyjän kanssa yhteisen tieparannuksen, sähköurakoinnin tms. En tunne lakipykäliä, mutta suosittelen kirjaamaan kaiken mahdollisen, mistä on suullisesti myyjän kanssa jotain sovittu.

Äänestä

Myös mahdollinen pohjatutkimuksissa ilmenevät seikat, esi. pohjatutkimuksen jälkeen paljastuukin että pitää suorittaa kallis perustamistapa esim louhuinta tai paalutus.Naapurilla oli tällainen maininta.

Äänestä
  • Kyseinen tontti on hiekkamaata, oikeastaan pienehkö hiekkaharju. Naapuri oli rakentanut talon ilman, että alle oli tarvinnut tuoda kummempia maita saati sitten räjäyttää tai paaluttaa. Ehkä riski tuon suhteen ei ole tässä tapauksessa suuri.

    Äänestä

Kiinteistön kauppakirja on laadittava muotomääräysten mukaisesti, eli esim julkinen kaupanvahvistaja vahvistaa kaupan osapuolten läsnäollessa.

Kiinteistön esikauppakirjassa ei välttämättä tarvitse olla hintaa mainittu, kuten pitää olla varsinaisessa kiinteistön kauppakirjassa. Sen sijaan hinnan muodustamisperusteet pitää käydä ilmi, esim euroa/saatu rakennusoikeusm2.

Kaikki mahdolliset ja mahdottomatkin asiat kannattaa kuitenkin aina kirjata, vaikkei laki tai muotamääräykset sitä velvottaisikaan.

Kiinteistöstä on myös mahdollista tehdä nk purkavaehtoinen kauppakirja esikauppakirjan sijaan. Tällöin voidaan sopia, että kauppa purkautuu tietyin ehdoin. Tallainen ehto voi olla esimerkiksi haetun rakunnusluvan myöntäminen sellaisenaan.

Esikauppakirjassa ja purkavassa kiinteistönkaupppakirjassa kannattaa myös sopia sanktioista, jotka syntyvät, jos jompikumpi osapuolista ei suostu tekemään kauppaa sovituin ehdoin. Myös aika, jolloin kauppa on päätettävä on syytä rajata. Muutoin oletetaan, että se on voimassa 5 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eve kirjoitti:

Mitä tietoja täytyy erityisesti olla kirjattuna tonttikaupan esisopimukseen? Sellaisen teko olisi edessä ensi viikolla. Tarkoitus olisi että tonttia ei ole pakko ostaa, jos tontille ei saa poikkeuslupaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu