Neuvoja kysyisin

Ensi viikon tiistaina olen menossa perheeni kanssa velka neuvojalle. Itse jäin työttämäksi 1½kk sitten ja puolisoni tulot ovat nyt millä elämme. (saanhan kyllä itse myös liitosta vähäsen)Velkaa on 220tke ja perheeseemme kuluu 2 lasta. Kysymys on että kannattaako myydä asuntomme (4h k s=92m2) vai sopia pankin kanssa mahdollisesta lainan takaisin maksun uudelleen järjestämisestä?
4240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos itse myy kämpän niin kulut ovat minimaaliset (tod. näk. alle 100 euroa). Sitä voi pyyhtihintaakin tiputtaa jokusen tonnin kun ei ole välittäjä ottamassa osuuttaan. Jos sattuu saamaan kämpästä jopa hieman voittoa niin sehän olisi itseasiassa tilanteen kääntö huonosta loistavaksi. Ja jos esim. yhden kuukauden myynnin kokeilu ei tuota haluttua tulosta niin sitten vaikka koittaa sopia lainan uusiksi. Tai ääripään vaihtoehtona voi ottaa yhteen huoneeseen alivuokralaisen :), se on tosin aika epämukava vaihtoehto.

Kannattaa huomioida, että lapsiperhe jolla ei ole asuntoa saa vuokrakämpän välittömästi kaupungilta tms. säätiö taholta. Kiireisille tapauksille on aina tietty kiintiö tai sitten pusketaan jonoa taaksepäin.

Äänestä

Olen lisävakuuksien kannalla! Terveisin tuhnu ja triplalisävakuudetpääkaupunkiseudulla.

Äänestä

Miksi et mene töihin? En asu lähelläkään Kehä kolmosta ja olen tälläkin hetkellä kahdessa eri paikassa töissä (päivä- ja iltatyö), joten töitä kyllä riittää ja löytyy kun osaa kysyä. Joka puolelta.

Äänestä
  • Ei voi tehdä töitä jos ei ole lisävakuuksia! Etkä sinä sitä jo ymmärrä! Lisävakuudet ovat elämän kulmakivi ja kiviriippa, nih!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensi viikolla vel.. kirjoitti:

Ensi viikon tiistaina olen menossa perheeni kanssa velka neuvojalle. Itse jäin työttämäksi 1½kk sitten ja puolisoni tulot ovat nyt millä elämme. (saanhan kyllä itse myös liitosta vähäsen)Velkaa on 220tke ja perheeseemme kuluu 2 lasta. Kysymys on että kannattaako myydä asuntomme (4h k s=92m2) vai sopia pankin kanssa mahdollisesta lainan takaisin maksun uudelleen järjestämisestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu