Eli monennellako raskausviikolla ultrassa nakyy vauvan sukupuoli?
Milloin ultrassa nakyy vauvan sukupuoli?
12
2930
Vastaukset
- Jössys
Miltä kanavalta se ultra tulee sitte?
- Elomami
Onko tuolla nyt juurikaan väliä kun eivät sitä enää nykyään julkisella sektorilla kerro...? Ite kun kävin vkon 19 ultrassa, täti sanoi että näkyypäs selvästi muttei suostunu meille kertomaan että kumpi näkyy..! Maksoin sitten yksityisellä 140e tiedosta että saamme tytön parin vkon kuluttua :)
Niin, no joo myönnetään että oon kuullu että riippuu ultraajasta ja paikkakunnasta tms, mutta näin ainakin meillä Helsingin naistenklinikalla ja kuulemma kätilöopistollakin.- ~odottava~
Ohoh, en tiennytkaan. Itse odotan ulkomailla, taalla kylla kerrotaan sukupuoli. Unohdin vaan viime neuvolakaynnilla kysya etta milloin sen nakee.
- sanottiin
~odottava~ kirjoitti:
Ohoh, en tiennytkaan. Itse odotan ulkomailla, taalla kylla kerrotaan sukupuoli. Unohdin vaan viime neuvolakaynnilla kysya etta milloin sen nakee.
JULKISELLA puolella, että näkyy sevästi vasta viidennentoista viikon jälkeen.Lupasi mukava kätilö ´sitten kertovan kumpi tulee:).Olin siis niskapoimu-ultrassa.
- on varmasti hyvä
Varmaksi menevät sanomaan omien kokemusteni mukaan yksityisellä että kunnallisella puolella 20 viikon korvilla. Eli jos haluat olla varma niin suosittelen että silloin kysäsee. Itsellä kokemusta:yksityisistä, hyvinkään aluesairaalasta, femedasta(bruno ultra), gravitas yksikössä helsingissä(yksityinen).
- ultrassa
Kävimme tänään ultrassa viikkoja 21. Lääkäri kysyi halutaanko tietää, toki halusimme. Mutta hups olikin vaaveli jalat ristissä, niin lääkäri sano ettei saa mitään selvää... niin ei lähe arvaamaankaan. vähän harmittaa kun olis kiinnostanu tietää, mutta kerkeehän sen sitten nähä...
- valois
viikkoja 37, enkä edes ymmärtänyt kysyä :) Kai se pian selviää :))) Ilmeisesti eivät mielellään kerro...
- juttu...
mukava tuttu kätilö olis kyllä kertonut, mutta asukki oli niin jalat yhdessä ja myrryllään ettei mitään selvää saanut =)
no, jospa sitten myöhemmin kun tulee kuitenkin käytyä vielä monissa ultrissa raskausdiabeteksen takia.
esikoisesta ei eka polilääkäri suostunut kertomaan, vaan lähes suuttui kun ohimennen kysäisin että näkyykö... kun lääkäri vaihtui niin kysyi itse että tiedämmekö ja kertoi että poika tulee =) niinhän se tulikin, 4 tuntia tiedon saamisen jälkeen =DD
- justiina
viikkoja siis 20 ja muutama päivä päälle ja ultraaja sanoi sukupuolen sitä kysästessä, tosin siihen ei kannata kauheasti luottaa, kun kolmatta lasta odottaessani kysyin että kummalta näyttää 28 viikolla niin sano että tytöltä, ja 36 viikolla muuttuikin pojaksi ja syntyikin sitten tyttönä.
- meppe
käytiin toissapäivänä rakenen ultrassa vko20 eikä se kätilö olisi mitään kertonut jos en olisi kysynyt ja silloinkin se vähän nihkeästi halusi asian kertoa, mutta kuitenkin kertoi.
Meidän vauvalla ei näyttänyt olevan minkäänlaisia estoja vaan hyvin piti jalat levällään että päästiin katsomaan ja olihan siellä syykin miksi jalat oli vähän levällään.
- 18 rv:n
jälkeen se on nähtävillä.
- Anonyymi
Yleensä 15. viikkosesta selviää kumpi on tulossa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181- 551179