Radio ga gagassa oli tietysti otettu leffasta paljon pätkiä. Mutta onko Love kills jollakin Metropolis soundtrackilla. Onko kukaan kuullut siitä tai nähnyt Fritz Langin Metropoliksen? Dvd:llä sitä ei varmaankaan ole.
Time ja In my defence kappaleethan oli Time musikaalissa muistaakseni. Esiintyköhön Freddie siellä livenä vai oliko se oikeastaan musikaali ollenkaan. Hieno video ainakin se Time. Ja muutenkin komeita ja mahtipontisia biisejä..
metropolis
4
333
Vastaukset
- Soul Brother
Love Kills on tosiaan Metropolisin soundtrackilta. Giorgio Moroder teki leffaan modernin soundrtackin 80-luvulla, ja jotenkin Freddie saatiin houkuteltua mukaan projektiin. Miehet kirjoittivat yhdessä Love Killsin. Originaalin Love Kills -sinkun b-puoleltahan löytyy Moroderin säveltämä Rotwang's Party, jonka kanssa Freddiellä ei ollut mitään tekemistä, vaikka sinkkua Freddien nimellä myytiinkin. Muita Metropolis Soundtrackilla esiintyviä artisteja olivat esim. Bonnie Tyler, Jon Anderson, Billy Squier ja Adam Ant.
Freddien VIIMEINEN live-keikka oli juuri Time-musikaalissa vuonna 1988. Freddie ei tietenkään kuulunut musikaalin vakioesiintyjiin, mutta esiintyi yhtenä iltana "special guest starina" show'ssa ja lauloi biiseissä In My Defence ja It's In Everyone of Us.- jupiter68
Taitavat olla ainakin nuo Brian ja Roder aika scifi-ihmisiä. Varmaan Rogerin ehdotus oli tuo Metropolis elokuvan käyttö, ainakin kehui elokuvaa paljon.
Ja hänen Fun in Space albumi. Humanoideja kannessa. Piti erittäin mahdollisena, että maan ulkopuolella on elämää.
Brianin Staar Fleet Projeckt meni muistaakseni japanilaiseen scifi-sarjaan.
Sitten vielä viihtellinen Flash Gordon ja Highlander. Ja News of the Worldin kansi. Siinäpä vähän scifiin liittyviä juttuja... - Soul Brother
jupiter68 kirjoitti:
Taitavat olla ainakin nuo Brian ja Roder aika scifi-ihmisiä. Varmaan Rogerin ehdotus oli tuo Metropolis elokuvan käyttö, ainakin kehui elokuvaa paljon.
Ja hänen Fun in Space albumi. Humanoideja kannessa. Piti erittäin mahdollisena, että maan ulkopuolella on elämää.
Brianin Staar Fleet Projeckt meni muistaakseni japanilaiseen scifi-sarjaan.
Sitten vielä viihtellinen Flash Gordon ja Highlander. Ja News of the Worldin kansi. Siinäpä vähän scifiin liittyviä juttuja...Eikä pidä unohtaa, että Brian soitti ennen Smilea yhtyeessä nimeltä 1984 (vrt. H.G. Wells), ja Brian olisi myös tahtonut nimetä Queenin The Grande Danceksi (vrt. C.S. Lewis). Sci-fi oli ainakin Brianille inspiraation lähde, ja esim. '39:n sanat ovat puhdasta sci-fiä. Veikkaisinpa, että juuri sci-fi-harrastus vei Brianin aikoinaan opiskelemaan astronomiaa.
Ja lopuksi vähän huumoria: Mielestäni Brianin hienoin "astronominen teesi" löytyy biisistä Fat Bottomed Girls. Säe "Fat bottomed girls you make the rocking world go round" selittänee, mikä Brianin väitöskirjassa tökkii. Muistaakseni Kepler ja Newton selittivät aikoinaan planeettojen pyörimisliikkeet hieman toisin ;)
- seemann
Olen vähän noviisi tässä asiassa, ainakin se alkuperäinen metropolis-leffa,siis se ikivanha mustavalkoinen löytyy kyllä helpostikin dvd:llä, muistaakseni viellä pilkkahintaan. Aika kiehtova leffa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?901757- 851242
- 1101123
- 71954
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663