muutosehdotus liikennevaloihin

liikenneurheilija

ehdotan että jalankulkuliikennevaloja muutetaan seuraavasti:

Jalankulkijoiden liikennevalon pitäisi palaa vihreänä aina ainoastaan n. 3 sekuntia, jolloin siihen mennessä valoihin kertyneet jalankulkijat voivat mennä tien yli - ylittäähän tien saa, vaikka se valo sitten ylityksen alettua jo punaiseksi muuttuukin.

Tämä sen vuoksi, että jalankulkijoita ei kävelisi tien yli jonossa yksi kerrallaan, vaan kääntyvä autoliikennekin pääsisi omalla vuorollaan jalankulkija'pompsin' mentyä menemään, eikä tarvitsisi pikkuhiljaa ripoteltuja kävelijöitä odottaa....

4

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hesan keskustassa manskulta vikee kääntyy pois jalankulkija virran takia, muissakin isommissa kaupungeissa varmaan helpottais vähän.

    • ettei

      Samaa tietenkin sovellettaisiin autojen liikennevaloihin, ettei tarvitsisi pikkuhiljaa ripoteltuja autoja odottaa.

      • meille autoilijoille

        Ehei!
        Me autoilijat pidämme tätä yhteiskuntaa pystyssä lomakoillamme. Mistä oikein luulet että saadaan rahaa "sosiaaliseen asumiseen", kehitysapuun ym turhuuteen.
        Kyllä meillä jotain oikeuksiakin pitää olla...


      • onko niitä
        meille autoilijoille kirjoitti:

        Ehei!
        Me autoilijat pidämme tätä yhteiskuntaa pystyssä lomakoillamme. Mistä oikein luulet että saadaan rahaa "sosiaaliseen asumiseen", kehitysapuun ym turhuuteen.
        Kyllä meillä jotain oikeuksiakin pitää olla...

        No oli oikeuksia eli ei, mutta ei niistä pidä ääneen puhua. Joku innokas virkamies vielä tajuaa että kah, eikös niitä kaikkia vielä olekaan viety ja ryhtyy ajamaan asiaa ;)

        Muuten olen sitä mieltä, että kaikilla pitäisi olla ajokortti, niin ei olisi meitä autoilijoita ja meitä jalankulkijoita. Helpottaisi liikennesuunnittelua ja vähentäisi kinaamista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      1883
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      45
      1873
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      293
      1745
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1326
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1258
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1107
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      13
      1051
    8. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1006
    9. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      20
      972
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      36
      962
    Aihe