Oliskos jollakulla tietoa miten saisin puhdistettua muovisen suihkun suulakkeen kalkkisaostumista? Kohta menee hermot kun vesi ei tuu kunnolla :(
Kalkkisaostuma suihkusta??
Hermoraunio
63481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No hapolla prkle. Jos et halua suolahappoa käyttää niin sitten etikkaa. Kylä lähtee!
reijät auki. helppo nakki.
Hyvin yksinkertaista. Menet marketin puhdistusainehyllylle, ja otat sieltä semmoista ainetta jossa lukee "tehoaa kalkkisaostumiin". Ruiskuttelet sitä suulakkeeseen, odotat vähän aikaa ja huuhtelet. Voit tehostaa puhdistusta vaikka hinkkaamalla sitä sienellä. Tai, kuten aiempi kirjoittaja totesi, etikalla. Laimennat väkiviinaetikkaa esim. 1:3 ja putsaat sillä suihkukapulan. Samanlaisella etikkaliuoksella voi putsata kahvinkeittimenkin karstoista.
"keitetäänkö" kalkki kahvinkeittimestä pois yhtä vahvalla seoksella? entä onko väkiviinaetikka sama kuin perus etikka, saako ruokakaupasta?
Etikkaa voi kahvinkeittimen puhdistukseen käyttää vahvempanakin - laita puolet etikkaa ja puolet vettä (yhteensä niin paljon että kahvinkeittimeen tulee maksimimäärä nestettä). Keitä etikka läpi, ja keitä sen jälkeen vielä kolme täyttä pannullista pelkkää vettä keittimestä läpi, jotta etikan haju häipyy. Ja pese vielä pannu erikseen.
Väkiviinaetikka on siis ihan tavallista etikkaa, jota saa ruokakaupoista, sitä ihan "perusetikkaa" jota aina näihin puhdistushommiin käytetään.
Etikalla saa tupakanhajunkin pois huoneesta, jossa on poltettu: laita laakeaan astiaan vettä, ja lorauta siihen etikkaa. Jätä astia esim. kaapin päälle vuorokaudeksi ja etikka imee hajua itseensä.
Pistäpä suihkun suulake etikkaveteen. 2 dl etikkaa ja 2 dl vettä. Anna vaikuttaa vuorokauden. Harjaa ja ja sillä siisti!