Onko kellään sama homma, eli että odottaa sitä opiskelujen jatkumista lähinnä sen takia että näkee kavereita ja pääsee taas juhlimaan yms.? Mulla nimittäin tuntuu, ettei muuten varmaan tulisi edes lähdettyä enää opiskelemaan jos ei niitä kavereita olisi. Varmaan ala on väärä, ei ole motivaatiota opiskella ja toisaalta tuntuu että kaikilla muilla menee paremmin. No, ei kai se auta kuin reilun viikon päästä taas yliopistolle raahata itsensä. Keljuttaa kun en viime keväänä hakenut toista alaa opiskelemaan... en jaksa enää mennä uusintatentteihin jostain todella tylsästä aiheesta, tällä hetkellä olisi kolme rästitenttiä alla ja syksyllä varmaan reputan taas lisää. Tuntuu ettei koko hommassa ole mitään mieltä, silti vaan ihmiset puhuu että opiskelu kannattaa. Tai no, varmaan se kannattaakin jos vaan on oikealla alalla. Mulla varmaan ensi vuonna menee jo mielenterveys tämän takia, en tiedä mitä tekisin. Kavereista sitä tukea on turha hakea kun ne kuitenkin on motivoituneita ko. alasta eivätkä ymmärrä mitä vastenmielistä minä siinä näen, vanhemmat taas on ylpeitä siitä että olen päässyt opiskelemaan ja ainakin äidin mielestä hienoa alaa. Saattaa olla että jään tämän ongelmani kanssa aika yksin...
opiskelut alkaa taas...
...kyllästynyt...
5789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinulla a) ei tässä vaiheessa ole kunnon kuvaa siitä, mitä todella ammatissasi teet ja b) et sen takia osaa suhtautua oikein opiskeluihisi.
Ota ihmeessä huomioon, että yliopistollinenkin loppututkinto on vain loppututkinto ja se, mitä sitten myöhemmin elämässäsi teet, on aivan eri asia. Minullakin on oma tutkintoni, mutta en vielä muutaman kymmenenkään vuoden kuluessa ole päivääkään tehnyt sitä, mihin minut on alunperin koulutettu.
Mutta suorita ensin ihmeessä loppuun se tutkintosi!
Menet yliopistolle normaalisti, mutta alatkin käydä haluamasi alan kursseilla. Yleensä kursseille ja tentteihin pääsee kuka vaan. Opiskelet vuoden sitä haluamaasi alaa, ja jos vuoden aikana olet kerännyt tarpeeksi opintopisteitä niin sitten vaan laitat vaihdat pääainetta. Ei ehkä kaikilla aloilla toimi mutta useilla kyllä.
"Yleensä kursseille ja tentteihin pääsee kuka vaan ... Ei ehkä kaikilla aloilla toimi mutta useilla kyllä."
Haluaisin kyllä kuulla esimerkkejä, millä aloilla tämä toimii. Ei toimi ainakaan vieraissa kielissä eikä suomen kielessä, sillä kurssien rekisteröinti edellyttää sivuainekokeen läpäisyä. Luennot sinänsä ovat periaatteessa kaikilla avoimia, mutta tentin rekisteröinti on kyllä eri asia.
No tottakai kielet ovat poikkeus, duh.
Suuressa osassa muita aineita juttu on juuri kuten edellä kuvailtiin. Itse tein juuri noin, eli menin täysin toisen aineen luennoille ja tentin siellä syksyn aikana 25 op. Nyt aion kokeilla toista ainetta, joka liippaa läheltä tätä edellistä. Jatkan myös vielä tuota edellistä.
Kyllä ne opintopisteet rapsahtivat "tililleni" ihan normaalisti.
Muihin aineisiin kuin kieliin ja ehkä joihinkin suosituimpiin muihin on usein vapaa sivuaineoikeus. Ja ainakin yksittäisten kurssien suorittamisoikeus. Infoa löytyy kyllä yo:n sivuilta.
Tsemppiä!
Sorry, voi olla tosiaan tietämätön tästä asiasta. Mutta jos joku esim. on saanut opiskelu paikan vaikkapa Teknilliseen korkeakouluun tietokonealalla, niin voiko sitä noin vain mennä opiskelemaan vaikkapa paperiteollisuutta?
Jos se on noin yksinkertaista, niin kai sitten on sama, mihin pääaineeseen pyrkii. ;o)