Eli paljonko maksaisi 85L akva suurinpiirtein? Meneeko yli 250??? :) Ja paljonko maksaisi 100L akva??? :D
^Kiitos vastaaneille! :D^
Ps. Huomatkaa! Tietokone sekos, ni kaikki aakkoset ei toimi.
^Kiitos vastaaneille! :D^
Ps. Huomatkaa! Tietokone sekos, ni kaikki aakkoset ei toimi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla tuli 87 litrainen akva maksamaan n. 260e. Olen toki vielä jälkeenpäin satsannut uusiin kasveihin ja vesitesteihin joten rahaa kannattaa varata! Eri asia on jos ostaa kaikki käytettynä. Minä ostin kaikki suoraan akvaliikkeestä uutena.
80 litrainen akvaario paketti liikkeestä maksoi 120 euroa! huikea summa tuon kokoisesta yli 200e minun mielestäni.. tai sitten hinnat ovat parinvuoden aikana nousseet aika reippaasti.
Kauppaan kuuluivat kaikki somisteet ja paljon kasveja jotka tulivat maksamaan aika paljon. Kaikki riippuu siitä mitä akvaarioonsa haluaa. Jos tyytyy vähempään niin eihän sitä rahaa silloin kulukkaan niin paljon. Laitan aika paljon alkuinnostuksen piikkiin :-). Ei pelkkä paketti maksa niin paljon. Myös ylimääräisiä tarvikkeita joutuu ostamaan.
Riippuu ihan siitä ostatko käytetyn vai uuden. Käytetty akvaario ilman varusteita maksaa suunnilleen euron per litra. Mitä enemmän varusteita tulee mukana sitä enemmän akvaario maksaa.
Kannattaa seurata tämän palstan ja www.aqua-web.org foorumin myyntipalstaa, jos sieltä löytyisi halvalla akvaario.
Uudet akvaariot maksavat paljon enemmän, pakettina ostettuna saattaa tulla halvemmaksi. Kannattaa kuitenkin tarkistaa paketeissa, että suodattin, lämmitin, valot ja muut romppeet on akvaan sopivia.
Itse ostin 156 litraisen paketin 160 eurolla kaikkine tarvikkeineen, mutta jälkeen päin huomattiin että valot ovat huonot (kasvit kärsii) ja suodattimessa liian kova virtaus. Molemmat menevät vaihtoon ja kalliiksi tulee.