Palvelut
paranevat:
5319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämähän on suorastaan loistava idea!!!
Enemmin maksaisin 20 euroa, kun lähtisin vähänkään epävarmana ajamaan. Onkohan toi mittari 100% varma?
Minä kun olen kahden työn välissä, ja laajalti tunnettu persoudestani viinalle, niin olen vakavasti harkinnut yksityisyrittämistä, kun jotenkin ne työnantajat sorsivat.
Bisnesideani on seuraava:
Kun yhtiömuoto on rekisterissä, niin polkaisen viinaan meneviä palvelevan puljun käyntiin. Ostan vain ison kassakaapin, promillemittarin, ja Nokian pampun - siinä kaikki työkalut.
Ilmoittelen paikallislehdissä, että alkoholin ottamista harkitsevat voivat tuoda luottokorttinsa, passinsa, liiat käteisvarat, ja auton avaimet (ml. vara-avaimet) säilytykseen kassakaappiini. Säilytyksestä tehdään kirjallinen sopimus, jossa on mm. taksat, ja säilytysaika, joka on sitova. Eli jos asiakas tulee kännipäissään (puhallutan) mankumaan korttejaan ja rahojaan kesken sopimuskauden, ja ei usko, että kirjallisesti sitoutui säilytysaikaan, ja alkaa vielä riehumaan, niin omaan oikeuden leipoa nokialaisella. Sopimuksessa on lisäksi klausuuli, että säilytysajan umpeuduttuakin, mitään ei känniselle luovuteta, vaan sopimus jatkuu.
Tällä teen vielä hilloa.
Mulla on ollut samanlaisia business-suunnitelmia.
Mulla on lisäksi liiketalouden perustutkinto takana-just suoritettu ja tiedän viimeismmät koukelot, niin eiköhän oli kaksin aina kaunihimpi.
Mä voisin tehdä kaikki paperityöt (kun et kuitenkaan niitä hallitse?) ja hoidat itse noi "fyysiset" hommelit.
Pistetäänkö raha haisemaan???
(hih,hih)
Koska yritykseni on vasta käynnistysvaiheessa, en voi palkata ulkopuolisia ainakaan tässä vaiheessa.
Lisäksi entisellä palstalla sain sinusta kuvan, että olet oikein fiksu ihminen, mutta raitis alkoholisti, kun minä olen pelkkä alkoholisti, joten tällainen työpari olisi aika riskialtis asiakkaiden rahoilla lastatun kassakaapin vieressä, etenkin kun kirjoitit:
"Pistetäänkö raha haisemaan???"
Palataan asiaan myöhemmin.
No hyvähyvä, olen alkkis minäkin---tietyllä tavalla. En mikään AA enkä BB tyyppi. Viini maistuu silloin sun tällöin. Ja aika usein.
Mutta kaksin olisi aina kaunihimpi :-DDDDDDD
Mukavaa viikonloppua!