stansted-paddington millä bussilla?

ambulance191

ollaan menossa ensi vkolla stanstedin kentälle ja siitä päitäisi bussilla mennä paddingtoniin hotel edwardiin spring streetille..kertokaa kokemuksia ja neuvoja pian.kiitos

6

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just eilen

      Me mentiin Stansted:stä Terravision -bussilla Liverpool Street -station metroasemalle. Sieltä pääsee Paddingtoniin kahdellakin eri metrolinjalla (Circle tai Hammersmith & City). Kaikki metrolinjat eivät kuitenkaan kulje kovin hyvin. Vaihtoehtoinen reitti voisi olla Central -linjalla Notting Hill Gate:een ja sieltä District -linjalla Paddingtoniin. Oman kokemukseni mukaan Central ja District -linjat kulkevat hyvin.

    • Zeynep1

      et missaan nimessa halua menna bussilla minnekkaan liverpool streetille, se on aivan reittisi ulkopuolella jos kerta majoitut Paddingtonissa.

      Ota national expressin bussi suoraa lentokentan bussiterminaalista ja jaa Baker Streetilla pois. sano kuskille jo laukkuja antaessasi missa haluat jaada pois. Sen jalkeen hyppaa taksiin ja silla suoraa hotellille. taksi ei tule maksamaan kuin n. 7-8 puntaa. Ennen bussin numero oli A6, muistaakseni se on hiljattain vaihtunut. Tarkista asia osoitteesta: www.nationalexpress.co.uk.

      Liverpool streetilta ei kulje yhtakaan suoraa bussilinjaa Paddingtoniin oisin. bussi 205 kulkee vain paivisin. silla voit palata kentalle paivasaikaan. matka kestaa n. 1h15min ellei liikenne ole ruuhkainen. yolla ainoa keino paasta liverpool streetilta paddingtoniin on taksi joka tulee maksamaan ainakin 25 puntaa ja ajassa n. 20min. national expressin bussi ja taksi on siis nopein, helpoin ja halvin keino. (liverpool streetin oisissa taksijonoissa joutuu usein viikonloppuisin odottelemaan n. 45-60minuuttia).

      • päivällä

        Päivällä metro on paras, halvin ja nopein kulkuväline ja Liverpool Street Station paras bussin päätepiste. Yöllä en ole Lontooseen tullut, mutta luulisin, että sillon tuo mainitsemasi bussi taksi vaihtoehto on ainoa järkevä valinta. Yöllä todella kannattaa mennä Victoria Coach -stationille suuntautuvaan bussiin (National Express tai Terravision).


      • Zeynep1
        päivällä kirjoitti:

        Päivällä metro on paras, halvin ja nopein kulkuväline ja Liverpool Street Station paras bussin päätepiste. Yöllä en ole Lontooseen tullut, mutta luulisin, että sillon tuo mainitsemasi bussi taksi vaihtoehto on ainoa järkevä valinta. Yöllä todella kannattaa mennä Victoria Coach -stationille suuntautuvaan bussiin (National Express tai Terravision).

        Metro ei ole paivisinkaan halvin kulkuvaline. Yksisuuntainen metrolippu maksaa 3 puntaa, bussilippu 1.5.

        Paivallakin jos matkustaa Stansteadista Paddingtoniin on paras matkustaa National Expressilla Baker Streetille ja sitten hypata Baker Streetin aseman edessa bussiin 205 joka menee suoraa Paddingtonille, matka kestaa noin vartin. Paddington on Baker Streetilta ihan parin korttelin paassa.

        Lipun voi ostaa kolikoilla (tasaraha) bussipysakin edessa olevasta koneesta. Bussipysakki on se joka on Madam Tussaudsia VASTAPAATA, ei samalla puolella tieta oleva.


    • Rixuliini

      Meidänkin etappi on Paddingtonin aseman lähellä, ja junalla Stanstedistä Liverpool Streetille ja sieltä metrolla Paddingtoniin menemme. :)
      Meillä tosin on päivälento, joten voi luottaa siihen että metrot kulkevat.

      Milloin olet menossa ja mihin aikaan?

      • ninpa

        Paljonko se junalippu maksoi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    5. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      834
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      811
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      114
      806
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      723
    Aihe