Kaipaisin neuvoja hienhajun poistamiseen t-paidasta. Paita on tuollaista joustavaa materiaalia eli ei mitään koko puuvillaa. Olen kuullut, että etikkaa voisi käyttää, mutta miten ettei ihan pilalle mene... eli apuja kaipailen. Kiitos!
Hienhajun poistaminen vaatteista!?
10
17525
Vastaukset
- varmaankin
pestä vaateita välillä. ja asiaan. Vebreze tai vastaava poistaa myös hajuja ja etikka jää myös itse haisemaan, mutta heitä kankaat syysmyrskyllä narulle ja anna luonnon hoitaa homma eli riitävä tuulettuminen.
- nolojen tilanteiden nainen
Seuraamalla näitä konsteja eivät vaatteesi enää haise:
1. älä pidä kainaloista liian tiukkoja puseroita. Tiukkojen puseroiden kainalot on koko ajan kosteina ja hienhaju pinttyy helposti.
2. pese vaatteet heti käytön jälkeen, siis älä anna muhia pyykkikorissa montaa päivää.
3. vaihda vaatteet joka päivä.
4. pese vaatteet mahdollisimman korkeassa pesulämpötilassa. Useimmat vaatteet kestävät ainakin 60 asteen pesun, vaikka pesumerkinnöissä muuta väitetäänkin!
5. suosi luonnonkuitu-materiaaleja. Ne eivät hiosta yhtä paljon kuin tekokuituiset, eikä niihin pinty haju yhtä pahasti kuin tekokuituisiin.
6. ja viimeiseksi paras konsti: suihkuta hieltä haiseviin kohtiin tahranpoistoainetta esim.Taborttia ennen pesukoneeseen laittoa. Toimii loistavasti hienhajun poistoon!- peppi-ina
No noita paitoja on pakko pitää kun ne on työpaitoja, en ole itse saanut valita niitä vaan ne on pidettävä päällä. Malli on tiukka eli kainalot on näillä helteillä koko ajan märkänä. Pesuohjeeksi on laitettu 40 astetta joten kuumemmassa en ole uskaltanut pestä.
Taborttia laitoin heti kun ekaa kertaa kainalot haiskahti, ei auttanut vaan haju on ja pysyy. Eli nyt kun kainalo hiemankin kostuu alkaa paita haisemaan hieltä vaikka itse kainalo ei haisisikaan.
Muissa vaatteissa ei tätä ongelmaa ole kuin juuri noissa työpaidoissa joissa olen koko kesän hikoillut kuin pieni sika. Yhtä paitaa pidän yhden päivän jonka jälkeen se menee pyykkiin. Pyykkiä pesen lähes joka päivä kun perheessä on lapsia niin sitä pyykkiä kertyy eli pyykit ei muhi missään. Henk.koht. hygienista pidän huolta, suihkussa käyn päivittäin ja käytän deodoranttia.
Eli jos joku osaisi kertoa miten tuota etikkaa laitetaan niin uskaltaisin kokeilla ettei mene sitten työvaatteet pilalle. Tai sitten joku muu keino koska en kohta ilkeä tehdä töitä kun haiskahdan koko aika.... - vinkkejä
peppi-ina kirjoitti:
No noita paitoja on pakko pitää kun ne on työpaitoja, en ole itse saanut valita niitä vaan ne on pidettävä päällä. Malli on tiukka eli kainalot on näillä helteillä koko ajan märkänä. Pesuohjeeksi on laitettu 40 astetta joten kuumemmassa en ole uskaltanut pestä.
Taborttia laitoin heti kun ekaa kertaa kainalot haiskahti, ei auttanut vaan haju on ja pysyy. Eli nyt kun kainalo hiemankin kostuu alkaa paita haisemaan hieltä vaikka itse kainalo ei haisisikaan.
Muissa vaatteissa ei tätä ongelmaa ole kuin juuri noissa työpaidoissa joissa olen koko kesän hikoillut kuin pieni sika. Yhtä paitaa pidän yhden päivän jonka jälkeen se menee pyykkiin. Pyykkiä pesen lähes joka päivä kun perheessä on lapsia niin sitä pyykkiä kertyy eli pyykit ei muhi missään. Henk.koht. hygienista pidän huolta, suihkussa käyn päivittäin ja käytän deodoranttia.
Eli jos joku osaisi kertoa miten tuota etikkaa laitetaan niin uskaltaisin kokeilla ettei mene sitten työvaatteet pilalle. Tai sitten joku muu keino koska en kohta ilkeä tehdä töitä kun haiskahdan koko aika....Hankala juttu nuo työvaatteet jos ovat liian tiukkoja. Ehdota kun seuraavia hankkivat että malli olisi väljempi.
Voi olla hankalaa saada hajua pois, sillä kun kangas lämpenee tulee hien haju esille vaikka pesun jälkeen luulee olevan hajuton.
Ehkä tuollainen 10 l vettä ja 2 dl etikkaa, ei pitäisi olla liian tuhtia. Kannattaa ensin kokeilla yhtä puseroa.
Hankippa itsellesi sellaisia kainalolappuja, en osaa sanoa mistä niitä saisi, kyselemällä liikkeistä voi löytyä.
Sappisaippualla lähtee paljon tahroja, sillä voisit kokeilla jos hiki lähtisi.
Suosittelen Bats dödöä apteekista.
- Koklaapa tätä!
Puhdista pyykkikoneesi kaikesta töhnästä etikalla. 1/2 l etikkaa koneeseen, anna vaikuttaa vuorokausi. Paa tyhjä kone pyöriin valkopesulla.
Suihkuta etikkaa puseroitten kainaloon ja pese ohjeen mukaan. Kyllä lähtee!
Näin toimin nuorten hikisten urheiluvaatteitten kans. - tahrat pois
Nyt se viimeinkin löytyi eli aine joka todella poisti hienhajun Vanish tarhanpoistoaine (nimenomaan se pullo jossa toinen puoli on vaaleanpunainen ja toinen kirkas) sitä kuivaan vaatteeseen vähän vaahdotetaan ja annetaan vaikuttaa pari kolme minuuttia, sitten koneeseen ja Omo colorilla perin. Niin haju todella lähti, uskomatonta. Olen kokeillut vaikka mitä, mutta tähän saakka ei ole tepsinyt. Vaatteet ei muuten menneet pilalle.
- xxs
Tämä todellakin tepsi! Kullanarvoinen ohje. Epäilijöille tiedoki: olen 158 cm pitkä ja n. 52 kg painava läski, ja aamulla laitoin suihkun jälkeen juuri pestyn paitiksen päälleni, ja tunnin verran oltuani töissä huomasin puseron haisevan hirveälle. Kärvistelin koko päivän häpeissäni, sillä haju ei todellakaan tuntunut vielä puseroa päälle laittaessani, vaan vasta 1-2 tunnin kuluttua. Suihkun ja pesun puutteesta ei siis ole kysymys!
- mkb
Hienhajun saan pois kainaloista tomaattimehulla.
Osta purkki kaupasta ja sipaise sitä muutaman kerran kainaloihin - jo lähtee hienhaju. - duuuuuuuuuuuuuuuuh
On ihan naurettavaa että on tällaisia paitoja jotka alkavat haisemaan hieltä alle päivän käyttämisen jälkeen. Tämänhetkistä paitaa olen käyttänyt 4 tuntia jotain puoli tuntia aamulla töihin mennessä ja nyt en enää kestä pitää kun haisee. Kyllä normaalin vaatteen kuuluisi ainakin päivä kestää mutta muistelisin että tämä on ollut alusta asti tällainen. Siinä on spandexia. Usein ne on ne spandex- tai elastaanivaatteet mitkä käy haisemaan mutta minulla on myös pari mitkä on mukamas 100% puuvillaa ja silti sama juttu. Olen kuullut että puuvillavaatteissa joissa lukee kuitenkin että pestävä 40 asteessa on alle 1% jotain tekokuitua mitä ei tarvitse mainita kun sitä on niin vähän, ja tämän tekokuidun takia niitä ei voi laittaa 60 asteeseen.
- Naattipyksi
Voi laittaa 60°C.
Itellä pyörii juuri nyt urheiluvaatteet yheksässäkympissä, eivätkä venähdä miksikään, vaan todellakin puhdistuvat kunnolla. Huuhteluainetta ei kannata käyttää.
Ostin UFF:sta edullisesti talvitakin, jonka kainaloiden huomasin haisevan hirveälle hien ja hajuveden yhdistelmältä (en käytä mitään hajusteita missään). Yöks!
Etikkaliuotus oli ainoa, joka tepsi, eikä etikka jäänyt haisemaan kahden peräkkäisen 90°C pesun jälkeen - ekalla kierroksella Erisanin pyykinpesuainetta, tokalla rundilla vain vesipesu (eli, että _kaikki_ huuhtoutuu pois).
Jos tosiaan pesee perusvaatteita (ei villa, silkki tai muu erityisherkkä) neljässäkympissä, pesuaineet eivät huuhtoudu pyykistä pois, eikä lika.
Hyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739