Miltä

Rintsikan kellarin eristäminen sisäpuolelta, tiedän että ulkopuolelta järkevämpää mutta se nyt vaan ei sattuneesta syystä onnistu.Eli ajatuksena asentaa sokkelia vasten kivivilla ja sen päälle esim.siporex. Ilmaraot eristeen ja sokkelin välissä ovat kuulemma pahasta joten eiköös sen eristeen vois liimata jollakin massalla sokkeliin??
2304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se varmaan tarttuu seinään laastilla mutta pysyykö se siinä?

Kivilla on niin pehmeää että se lähtee vetämällä irti, vaikka liimaisit sen millä.

Kannattaisiko ennemin laittaa vaikka uretaanileyvä ja liimata se kiinni uretaanilla tai vaikka jousto- tai saneerauslaastilla.

Äänestä
  • Uretaanilevy tosiaan saattaa olla parempi, on esim. kostumista vastaan parempi, se nimittäin saataa ola tuossa ongelma, kosteussulku(siis betoniseinä) on eristeen ulkopuolella. En tiedä, miten kivivilla vetää kosteutta, mutta kun se kostuu, tuskin koskaan sen jälkeen enää kuivaa ja eristykyky menee.Sopiva liimaaine vaan sinne väliin, tulee ensimmäisenä mieleen vaikkapa sikaflex tai sitten joku silikonipohjainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulostaa kirjoitti:

Rintsikan kellarin eristäminen sisäpuolelta, tiedän että ulkopuolelta järkevämpää mutta se nyt vaan ei sattuneesta syystä onnistu.Eli ajatuksena asentaa sokkelia vasten kivivilla ja sen päälle esim.siporex. Ilmaraot eristeen ja sokkelin välissä ovat kuulemma pahasta joten eiköös sen eristeen vois liimata jollakin massalla sokkeliin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu