Millaisia oireita luonnonkumiallergiassa on.. olemme seurustelukumppanini kanssa käyttäneet kondomeja ja nykyisin minulla on alkanut kirveltää aina alapäätä käytettäessä kondomia.. Ilman sitä(ilman ehkäisyä) tuntuu aivan erilaiselta eikä vastaavaa kipua/kutinaa tule ikinä..
Lateksiallergia?
pulassa
43879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla ihan sama homma ton kondomin käytön seurauksena merkistä riippumatta.. Alapää kuin tulessa sen jälkeen.. Turvonnut, kutiseva ja kirvelevä ja pissaaminen sattuu ÄLYTTÖMÄSTI ainakin tunnin verran kestää oireet!! Ilman kondomia näin ei ole. Mutta töissä joudun käyttämään tosi paljon lateksihanskoja ja niistä ei koskaan ole tullut mitään oireita. Onko noi limakalvot sitten vaan niin paljon herkemmät kuitenkin mulla? Ei tiedä ei! Onneksi ei tota taas tarvi vähään aikaan miettiä kun ei tarvitse nyt mitään ehkäisyjä käytellä kun vauva olisi tervetullut.
kondomeja. Saa tavarataloista ja muualtakin kai. Sillä selviää allergisuus. Minulla myös oli polte ja kutina ja kirvely.
Niin, tietenkään vauvaa yrittävä ei tarvitse, mutta sitten later.. Plussaonnea!
Voit hyvinkin olla yliherkkä luonnonkumille.Itselleni kävi aikoinaan aivan samoin ja sukupuolielämäni meni kertakaikkiaan "karrelle". Ratkaisin asian hankkimalla sterilisaation , olinhan jo kolmen lapsen äiti. Olen kuullut, että olisi olemassa myös lampaansuolesta valmistettuja kondomeja, mistä niitä saa, sitä en tiedä.
Luonnonkumia eli lateksia on yllättävän monissa arvaamattomissakin esineissä, tekstiileissä yms.
Itse olen nykyään niin allerginen noille yhdisteille että haistan ne metrien päästä. Henkeä alkaa ahistaa ja pahimmillaan saan astmakohtauksen. Lateksille allergisuuden voi tutkituttaa Keskussairaaloissa ihotautipolilla terv.keskuksen lähetteellä.
minulla myös samanlaisia oireita!
mutta mulle ei tule kuitenkaan ilmapalloista, kumihanskoista ym mitään. eli oon miettinyt että jospa kondomeissa allergiaa aiheuttaisikin joku liukastusaine?
minulla on onneksi e-pilleritkin, mutta välillä tulee kumiakin käytettyä. tai tuli käytettyä...