Mikä olisi hyvä ja kaunis, mahdollisimman kauan kukkiva valkoinen tai lilannpunertava maanpeittoruusu ?
Minkä ruusulajin valitsisitte 1,5-2 neliömetrin "tyhjään koloon" perennojen kylkeen, mieluummin vaalea kukinnoltaan, noin metrin korkeaksi kasvava.
Luin valkoisesta "Balnc Double de Coubertista", joka on ihana, mutta kuinka isoksi se kasvaa ?
Maanpeittoruusut ym
7
2013
Vastaukset
- ellit
Fairy,Mirato, Satina ja Sommerwind ovat vaaleanpunaisia lajikkeita. Rote Max on tummanpunakukkainen.En tiedä valkoista enkä lilanpunaista maanpeiteruusua,voihan niitäkin olla.Nämä vain ovat ne yleisimmät ja kestävimmät.
Itselläni on tuota fairya, se kukkii juuri nyt ja on hyvin talvenkestävä..III-vyöh.Kukat kestää pitkään ja uudistuu, jos leikkaa kuivuneet kukkatertut pois,minun on todella paahteisella paikalla.Samat Fairyt ovat olleet varmaan kohta kymmenen vuotta.
Miratoa ja sommerwindiäkin olen kokeillut,elivät pari vuotta,mutta kuolivat talvenaikana.
Kysyit tuosta 'Blanc Double de Coubert':ista, minulla se on ollut monta vuotta ja nyt on korkeutta jotain metrin verran,en usko että se sen korkeammaksi kasvaa.Se tekee sivuversoja.
Sen tuoksu on todella huumaava,sen haistaa jo pitkälle.- pitäisi olla
neliömetrille ? Kiitos vain vastauksesta, aion hankkia muutaman Fairya ja tuon ihanan valkoisen isomman, jos löydän.
Milloin ne olisi paras istuttaa, kai nyt syksylläkin voi ? - montako...
pitäisi olla kirjoitti:
neliömetrille ? Kiitos vain vastauksesta, aion hankkia muutaman Fairya ja tuon ihanan valkoisen isomman, jos löydän.
Milloin ne olisi paras istuttaa, kai nyt syksylläkin voi ?...p-virhepaholainen iski.
Köynnösruusuakin tekisi mieli, mutta ei iänikuista Flammentanzia, vaikka se helppo ilmeisesti olisikin, vaan jotain herkempää väriä. - ellit
montako... kirjoitti:
...p-virhepaholainen iski.
Köynnösruusuakin tekisi mieli, mutta ei iänikuista Flammentanzia, vaikka se helppo ilmeisesti olisikin, vaan jotain herkempää väriä.Fairy leviää kyllä vähän joka puolelle, ehkä 3-4 kpl riittää, lisää sitten,kun näet kasvaako hyvin.
Itse istutan ruusut aina keväällä, silloin kasvavat ja kukkivat ainakin yhden kesän,jos vaikka talvella kuolee ;)
Onko sinulla valkoista pohjantähti köynnösruusua ?
Se kasvaa nopeaan ja kukkii pienin valkoisin kukin.Ei mikään kovin näyttävä,siinä on yleensä runsaasti kukkia,siksi se on kaunis.
Se on kestävä koko maassa ja on kotimainen.
Flammentanz eli meillä kolme vuotta,kyllästyinkin jo se vähäiseen kukintaan.Ostin pohjantähden ja olen siihen tyytyväinen.
Katsoppa tuolta pohjantähden kuvaa :
http://www.kolumbus.fi/oulujoen.taimisto/ruusugalleria/ruusugalleria.htm - ruusukko
ellit kirjoitti:
Fairy leviää kyllä vähän joka puolelle, ehkä 3-4 kpl riittää, lisää sitten,kun näet kasvaako hyvin.
Itse istutan ruusut aina keväällä, silloin kasvavat ja kukkivat ainakin yhden kesän,jos vaikka talvella kuolee ;)
Onko sinulla valkoista pohjantähti köynnösruusua ?
Se kasvaa nopeaan ja kukkii pienin valkoisin kukin.Ei mikään kovin näyttävä,siinä on yleensä runsaasti kukkia,siksi se on kaunis.
Se on kestävä koko maassa ja on kotimainen.
Flammentanz eli meillä kolme vuotta,kyllästyinkin jo se vähäiseen kukintaan.Ostin pohjantähden ja olen siihen tyytyväinen.
Katsoppa tuolta pohjantähden kuvaa :
http://www.kolumbus.fi/oulujoen.taimisto/ruusugalleria/ruusugalleria.htmoletko siis köynnösruusuja pitänyt maanpeittoruusuina? Kuinka olet ne maahan laittanut kasvamaan, ja miten ne talven ovat siellä kestäneet?
- Ellit vastasi...
ruusukko kirjoitti:
oletko siis köynnösruusuja pitänyt maanpeittoruusuina? Kuinka olet ne maahan laittanut kasvamaan, ja miten ne talven ovat siellä kestäneet?
...kahteen, saman kysyjän eri viestiin (Montako fairya ja Siis).
- ruusukko
Ellit vastasi... kirjoitti:
...kahteen, saman kysyjän eri viestiin (Montako fairya ja Siis).
hermostu hyvä ihminen, kävi vain mielessä, että köynnösruusuakin voisi kokeilla maanpeittokasvina? Itsellä on tällä hetkellä 53 kpl eri ruusuja ja siksi heräsin...;-) Hyvää kesää sullekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k814081- 1163597
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah833393Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392819- 1251683
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141191Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191174Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130