Omatekoisen jugurtin ohjetta kaipaan

*penninvenyttäjä*

Kiitos!!

8

5099

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tohlo

      Pienempänä meillä maalla syötiin suurena "jugurttiherkkuna" piimää, johon oli sekoitettu mansikkahilloa. :)

    • yoguerttia

      sitten piäisi olla 42 asteinen paikka missä jugurtti happanee. Tämä onkin teossa vaikeinta, on olemassa termostoituja juguntekokoneita jossa lämpötila pysyy, Voi yrittää sitten kun lämmitys on päällä laittaa sopivaan etäisyyteen lämpöpatterista. Maito lämmitetään siihen n 40 asteiseksi ja lisätään ymppi, esim Bulgarian jugurtti on hyvä siemenä. Valmistuu aika nopeasti noin vuorokaudessa. Viilin teko on paljon helpompaa.

      • jugurttia

        jääkaapin päällä,missä on lämmintä.Viili tulee huoneenlämmössä.Puhtaus ja lämpötila on tärkeää.


      • vielä...
        jugurttia kirjoitti:

        jääkaapin päällä,missä on lämmintä.Viili tulee huoneenlämmössä.Puhtaus ja lämpötila on tärkeää.

        Veli yritti tehdä myös oman jääkaapin päällä,muttei onnistunut.Oli uusi kaappi joka ei tuota nähtävästi tarpeeksi lämpöä sinne ylös?


    • ei ole kallista

      Eihän tuo jogurtti ole kaupassakaan kauhean kallista. tarjouksista ainakin itse aina ostan (luonnonjogurttia, ilman sokeria ja hilloa). Maksaa 0,60-0,90 € litralta. Tuskin kuitenkaan joka pvä litraa jogurttia syöt? No, tulihan tuossa jo ohjeitakin, mutta toisaan viiliä on helppo tehdä kotona, jogurtti vaatii tasaisen lämpötilan.

      • jogurttiriippuvainen

        En ole koskaan nähnyt missään kaupassa luonnonjogurttia tuohon hintaan, edes tarjouksesta. Mistä oikein ostat jogurttisi?


      • åitå

        En ole minäkään tuolla hinnalla jogurtti saanut kaupasta ja kun on kaksi tervettä kättä niin niitä voi katsos käyttää,ei kaikkee tarvi aina välttämättä ostaa valmiina kaupasta,siinä on katsos se tekemisen ja onnistumisen ilo.


    • yoplatte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1249
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      91
      904
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      783
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      673
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe