Kiitos!!
Omatekoisen jugurtin ohjetta kaipaan
8
5055
Vastaukset
- tohlo
Pienempänä meillä maalla syötiin suurena "jugurttiherkkuna" piimää, johon oli sekoitettu mansikkahilloa. :)
- yoguerttia
sitten piäisi olla 42 asteinen paikka missä jugurtti happanee. Tämä onkin teossa vaikeinta, on olemassa termostoituja juguntekokoneita jossa lämpötila pysyy, Voi yrittää sitten kun lämmitys on päällä laittaa sopivaan etäisyyteen lämpöpatterista. Maito lämmitetään siihen n 40 asteiseksi ja lisätään ymppi, esim Bulgarian jugurtti on hyvä siemenä. Valmistuu aika nopeasti noin vuorokaudessa. Viilin teko on paljon helpompaa.
- jugurttia
jääkaapin päällä,missä on lämmintä.Viili tulee huoneenlämmössä.Puhtaus ja lämpötila on tärkeää.
- vielä...
jugurttia kirjoitti:
jääkaapin päällä,missä on lämmintä.Viili tulee huoneenlämmössä.Puhtaus ja lämpötila on tärkeää.
Veli yritti tehdä myös oman jääkaapin päällä,muttei onnistunut.Oli uusi kaappi joka ei tuota nähtävästi tarpeeksi lämpöä sinne ylös?
- ei ole kallista
Eihän tuo jogurtti ole kaupassakaan kauhean kallista. tarjouksista ainakin itse aina ostan (luonnonjogurttia, ilman sokeria ja hilloa). Maksaa 0,60-0,90 € litralta. Tuskin kuitenkaan joka pvä litraa jogurttia syöt? No, tulihan tuossa jo ohjeitakin, mutta toisaan viiliä on helppo tehdä kotona, jogurtti vaatii tasaisen lämpötilan.
- jogurttiriippuvainen
En ole koskaan nähnyt missään kaupassa luonnonjogurttia tuohon hintaan, edes tarjouksesta. Mistä oikein ostat jogurttisi?
- åitå
En ole minäkään tuolla hinnalla jogurtti saanut kaupasta ja kun on kaksi tervettä kättä niin niitä voi katsos käyttää,ei kaikkee tarvi aina välttämättä ostaa valmiina kaupasta,siinä on katsos se tekemisen ja onnistumisen ilo.
- yoplatte
katso olisiko tuosta...
http://www.herkkupaja.net/reseptit/huokeaa ja nopeaa/jukurtti.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?972018- 981478
- 1121187
- 761067
- 1211062
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51877
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58836- 36822
- 33723