Advaita?

Ei-kaksi

Mitäs täällä asioivat persoonallisuuteen ja persoonalliseen Jumalaan jumittaneet ajattelevat advaita vedanta -filosofiasta? Puhuttelevampaa minusta kuin vaisnavismi... Mutta pääasia että Korkein kiinnostaa! =)

2

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liekki

      on tullut advaitan kokoontumisessa käytyä. Molemmilla kerroilla paikalla oli meedio, joka oli erittäin sympaattinen ja luotettavan tuntuinen.
      Aihepiiri kokouksissa olisi varmaan pidemmänkin päälle kiinnostanut, mutta harmi vaan näitä ei enää täälläpäin ole.
      Monenlaisiin uskontoihin tutustuminen ja kaikenlaisesta henkisestä lukemistosta "oman
      tyylinsä" löytäminen on minusta ihan ok.
      Siinä samaa mieltä, että pääasia että korkein kiinnostaa ;)

    • no on on!!

      siis tää iternal ChatSitAnanda.. 8=D Mitä ei tietenkään kykene ylläpitämään vaan tuppaa (näennäisesti, pinnallisesti) herrmostuu aina mitä vähäpätöisimmistäkin a-sioista, mutta kuitenkin, on on on! Eli Kiitos että olet/olen/olemme (eikä aina vaan pelkkääsilkkaa Sri Papupata sitätaikkatätä-jorinaa här i Hindukus, butt mai dierest tiedethän että niihä se mennee että ne jotka ovat eniten äänessä, myös aina tietävät eniten kiähkiäh...)
      Eli se(l)kokielellä i(l)maistuna: Advaita rulettaa, miten Sitä sentän paremmin voikaan (turhaan yrittää) perustella (eikä tarvi pahemmin qle ees käydä missään miiändjuu-thingeissäkään, kun oivaltaa Sen mikä ON!!).

      (Oliko tää tahallisen/tahottoman *himmee* kommentti, viivaa yli oikeaväärä vaihtoeht.. [mitä teit ekana sen jälkeen kun ns. valot laitettiin päälle-si-sääsi? Nauroin ihan-an kippurassaah!:])

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      238
      3286
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2946
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      16
      1970
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      62
      1759
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1503
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1380
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      468
      1374
    Aihe