Kertokaas jos jollain on omakohtaisia kokemuksia harjoittelupaikoista LANU puolelta. Mitkä oli hyviä ja vähän erilaisiakin paikkoja.. Päiväkodissa olen ollut jo kahteen otteeseen, haluais jotain muuta, mutta mitä???
Olen raskaana, joten se hieman rajoittanee harjoittelupaikkojen valintaa (sairaalat yms ei esimerkiksi ota ollenkaan raskaana olevia)... enkä haluaisi mennä sellaiseen paikkaan, jossa saan pelätä raskauteni puolesta. Lapsetkin kun osaavat olla ilkeitä ja arvaamattomia toisinaan. En siis haluaisi lastani menettää sen takia.
Olen miettinyt ainakin toiseksi (jälkimmäiseksi) perhepäivähoitoa, mutta mikäs olisi se toinen näin alkuraskaudessa.. Onkohan ihan kannattavaa olla vain päiväkotiharjoitteluissa. Kouluun en haluaisi mennä, koska sinne en halua koskaan töihinkään. Päiväkoti on se mun juttu, mihin haluan työllistyä.
lanu-lähihoitajan harjoittelut
6
2926
Vastaukset
- lhlh
tai jokin muu palveleva puhelin, leikkipuistot (pääkaupunkiseudulla on asukaspuistoja)
maahanmuuttajatyö,vastaanotto,ryhmäperhepäiväkoti (pieni yksikkö 8-12lasta, jossa 2-3 hoitajaa)
entäs kotipalvelu, siinähän niitä jo olikin - mutta mikä olis oulun suunn...
Olen oulusta ja täällä ei oo oikein tuollasia asuakaspuistoja yms.. Johonkin kerhoon ehkä voisin ajatella mennä, mutta en oikein tiiä millasia sellaset iltapäiväkerhot on.. ja millaset työajat... kun eihän se kerho kestä 8 tuntia, mitä muut ajat tehdään..
En tiiä, kotipalveluun en halua mennä, koska meillä on jo ollu yks sellanen harjottelu. Sit on oltu tk:ssa ja vammaisten hoitopaikassa..
Hankala tilanne.. Tuntuu koko koulun käynti kamalan raskaalta kun on näitä harjoitteluita ja stressaa ihan suunnattomasti miettiä paikkoja (ollut joka paikassa aina ahdistavaa).. Tietääkö kukaan Oululainen hyvää päiväkotia yms minne kannattais mennä. Missä opiskelijoitakin kutsutaan etunimeltä eikä nimellä opiskelija. Tulis vähän ihmisarvoa..- se sama ku...
henk.koht.avustajaksi? Olisit koko päivän vain sen yhden ja saman lapsen kanssa.
Aamulla koulussa ja iltapäivällä kotona,onko teillä sellaista mahdollisuutta?
Tai päiväkotiin henk.koht avustajaksi.
Muuten,heti kannatta huomauttaa kun menee opiskelijan johonkin, että nimeni on ,,,,.
Kutsu pari päivää niitä hei hoitsu... kyllä oppivat muistamaan. Pitää vaan reilusti sanoa. Tai tee nimikyltti, muovipohjia saat kirjakaupasta.
- kysymys..
Anteeksi että kysyn tähän väliin.. Voisitko kertoa mikä on lanu-lähihoitaja? kun en tiedä.
Missä opiskelet?
Kiitos! - alkup.kirj
lanu etuliite siis tarkoittaa lasten-ja nuorten koulutusohjelmaa.. eli oon suuntautunu lapsiin ja nuoriin. Siksi siis lanu-lähihoitaja tulee.. :=)
En usko että meillä on mahdollisuutta mennä henk.koht.avustajaksi, koska meitähän kokoajan arvioidaan (tällöin pitäisi olla myös joku valvoja kokoajan kanssani, esim hoitaja tai vastaava lähihoitajan tutkinnon omaava).. Toki se onnistuu päiväkodissa että olen silloin tällöin erityislapsen kanssa, muttei kokoajan. Itse haemme kyseiset paikat, mutta opettaja soittelee sitten niihin tarkemmin, että ottavatko opiskelijaa harjoitteluun.
Päädyn varmaankn johonkin tavanomaiseen ja helpoimpaan vaihtoehtoon :)- lh opisk itsekin
entäpä peruskoulun alaluokille, esimerkiksi eha-luokalle avustajaksi? tai lastenkotiin/perhekotiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760