Merivesialtaista

eli onko kukaan käynyt vesimerialtailla Teneriffalla?Paljonko on sisäänpääsymaksu?onko siinä alueella ruokailupaikkoja/allasbaareja,mistä voi tilata juomista ja ruokaa vai pitääkö ottaa omat eväät mukaan?
monelta avaavat paikan ja onko pitkäänkin auki päivisin?
Onko vesi kuinka kylmää,oletan ettei ainenkaan lämmitettyä vettä ole:)
5589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...minulla ei ole tämän hetkistä tietoa, mutta viime joulukuussa sisäänpääsymaksu oli jotain 3 euroa...
Alueella on ns. allasbaareja, joista saa juomaa ja pikkupurtavaa. Sieltä voi myös välillä käydä ulkopuolellakin syömässä ym...eikä tarvitse maksaa enää uutta sis.pääsymaksua. Huom. alueelle ei muuten saa viedä omia eväitä ollenkaan.
Paikka aukesi muistaakseni klo 10, mutta en muista mihin asti se oli auki...:)
Vesi on merivettä ja joistakin voi tuntua kylmältä:)
Viime joulukuussa siellä oli vielä allasremontti käynnissä, mutta uskoisin että se on nyt ohi; eli kaikki altaat ovat käytössä.

Äänestä

sillä altaissa vesi on suoraan merestä. ei edes vielä maaliskuussa yli 20 C ja jouluna on alle paöjonkin. Myös Puerto de Gruz on epävarmin paikka Kanarialla ja yleensä sateista ja väh. 5 C kylmenpää kuin esim. Puerto Ricossa. altaiden takia ei kannata mennä sillä on vain iso uima-allas, ei mitään muuta ja minusta epäsiisti paikka.

Äänestä
  • ...kyllä pidä paikkaansa se, että paikka on epäsiisti. Ja Puerto de la Cruzista ollaan montaa mieltä...ja jokainen voi etsiä itselleen sopivamman paikan. Minä tykkään käydä siellä ja sinne taas menossa jo kolmatta kertaa...
    Kyllähän siellä saattaa joskus vähän sataa, mutta minua ei ole häirinnyt. Ja esim. viime lomalla 10 päivän aikana ei satanut kertaakaan.
    Ja mitä tuohon uima-altaaseen tulee, niin niitä on siellä muistaakseni kuusi.

    Äänestä

  • ...siis ei todellakaan ole koskaan ollut epäsiisti paikka. Ja niitä altaita on yhteensä seitsemän, ovat juuri kaikki remontoitu. Hyvin laaja alue, vaikka enemmänkin olisi porukkaa, niin silti ei tunnu ruuhkaiselta. Siellä on paljon kioskeja ja baareja. Lokakuun lopussa vesi tuntui mukavan virkistävältä. Ehdottomasti kannattaa mennä !

    Äänestä

  • tykästynyt Teneriffaan kirjoitti:

    ...siis ei todellakaan ole koskaan ollut epäsiisti paikka. Ja niitä altaita on yhteensä seitsemän, ovat juuri kaikki remontoitu. Hyvin laaja alue, vaikka enemmänkin olisi porukkaa, niin silti ei tunnu ruuhkaiselta. Siellä on paljon kioskeja ja baareja. Lokakuun lopussa vesi tuntui mukavan virkistävältä. Ehdottomasti kannattaa mennä !

    Lokakuussa mekin kävimme ja vesi oli silloin lämpimämpää kuin suomalainen järvivesi parhaimmillaan. Puhtaudesta pidetään alueella melko hyvää huolta, joskin keskisaarella olevan ravintola/baarikomplexin vessat eivät olleet parhaimmassa kunnossa. Ilmatkin olivat hyvät eli
    toisella viikolla parina päivänä pieniä sadekuuroja ja yhtenä yönä suurempi sade.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyisin kirjoitti:

eli onko kukaan käynyt vesimerialtailla Teneriffalla?Paljonko on sisäänpääsymaksu?onko siinä alueella ruokailupaikkoja/allasbaareja,mistä voi tilata juomista ja ruokaa vai pitääkö ottaa omat eväät mukaan?
monelta avaavat paikan ja onko pitkäänkin auki päivisin?
Onko vesi kuinka kylmää,oletan ettei ainenkaan lämmitettyä vettä ole:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu