te, jotka olette rakentaneet kannustalojen rauhalan, kuinka paljon talo tuli maksamaan? Kyllä tiedetään, että itse tehden, sukulaisia hyväksikäyttäen ja halvemmilla materiaaleilla säästää, mutta oikeasti, juuri te itse rauhalan rakentaneet asian parhaiten tedätte. Mikä on toteutuneiden rauhaloiden hintahaarukka? Talo nimittäin on ehdottomasti yksi kauneimmista ellei kaunein valmistalomalli jota markkinoilta löytyy tällä hetkellä, ja jos joku tietää muita talotehtaita, joilla vastaavanlaisia talomalleja tarjolla, niin tiedosta olisin kiinnostunut!
Rehellisiä vastauksia
kiitos.
144389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
288000 € Turunseudulle......
aika paljon.
maksoi 1400€/m2.
kunnosapito. Näyttää vähemmän kauniilta sellaiset nahistuneet koristeet. Jos yleensäkin pitää niitä koristeita tärkeinä. Itse en enää sellaisia huoli. Niihin kyllästyy aika äkkiä, eikä näytä talokaan niin hienolta muutaman kuukauden päästä. Ehdottomasti maessujen kesto max. aika kun ovat hienoja, sitten alkavat jo kyllästyttää.
Kannustalojen laadukkaat ja kodikkaat valmistalot. Ei ainakaan heidän sivuiltaan.
n.380000€.
sisältää tuo 380.000€? Minkälaista talotekniikkaa, oliko vaativat perustukset jne.?
340.000 e, huoneisto-ala n. 200 m2 kellari. Hinta sisältää pihatöitä n. 20.000e. Omantyön osuus vähäinen sisältäen mm. talon ulkomaalauksen, sisäseinien tasoitustyöt ja pohjamaalauksen, työmaasiivouksen yms. hanttihommia.
Pienellä omantyön osuudella.
Tuohon hintaan kannattaisi rakennutella noita Rauhaloita enemmänkin. Kaikki menisivät kuin kuumille kiville. Tuolla hinnalla voisin itsekin ajatella ostavani vaikka alkuun 4 kpl, ja optiot 8 kpl lisää kahden vuoden kuluessa. Mutta eihän taitaisi onnistua kuin tällä palstalla.
Kustannukset on dokumentoitu sentilleen ja loppusumma oli ~340.000 e. Kellari ei ole asuinkäytössä, vaan kysymyksessä on reilun 60 m2:n varasto (lämmittämätön tila). Talo on rakennettu 2 vuotta sitten. Mitä olen kuullut tällä hetkellä rakentavilta tuttavilta, niin rakennuskustannukset ovat nousseet huimasti tuossa ajassa.
Kannustalojen Rauhalalle. Heillä oli kuulemma sellaiset kokemukset niiden vaatimista töistä, niiden vaatimasta ajasta, sekä asiakkaiden käsityskyvystä niistä todellisista kustannuksista joita noiden talojen rakentamisesta aiheutuu. Etteivät halunneet edes niistä turhaan tarjouksia laskeskella. Yksi tarjous tuli - hii haa. Arvaa näyttääkö siltä että päädymmekö toisen valmistajan mansardiratkaisuun, siitä saadaan tarjous valmiista talosta myyjältä hinta.
Loppupeleissä menee aina tappeluksi kun eivät ole realistisilla tiedoilla ja ajatuksille tarjousten pyytäjät liikenteessä. Vaikeuksia oli saada Teristäkään urakointihintoja tekijöiltä, osa ilmoitti etteivät ole kiinnostuneita ja muutama vain saatiin siitäkin. Ei taida olla meidänkään juttu Kannus eikä Teri.
---