reilu vuosi sitten tuloksena(rajamailla)tarkoittaa mitä?
no sain kyllä fosamax lääkityksen!
paljosta kortisonista johtunee osteoporoosin rajamaa.mutta kuuluuko sitä kontrolloida?kortisoonit kyllä jatkuu jatkuvasti!
osteoporoosiin ei kuulu varmasti säryt nivelissä/turvotukset jaloissa jne.luita ei ole katkeillut minulla.
sitten!
onko niin ettei osteoporoosin lääkityksiä saa korvattavaksi?
osteoporoosista?
2
912
Vastaukset
- RER78
Hei,
Osteoporoosilääkitystä tulee syödä niin kauan kuin kortisonialtistus jatkuu. Hyvin pienet kortisoniannokset heikentävät jo luun uudismuodostumista ja täten luun laatua. Rajamailla on ehkä häilyvä käsite, mutta osteoporoosin rajana pidetään T-SCORE -2,5:ttä. Eli jos arvosi on esim. -2,3 voidaan sanoa että olet siinä rajamailla. - RER78
Ai niin ja osteporoosilääkkeet ovat peruskorvattuja kun lääkäri on tehnhyt osteoporoosidiagnoosin. Tämä tarkoittaa sitä, että KELA korvaa 42% lääkkeen hinnasta. Jos tulee närästysvaivaa tms. kannattaa pyytää vaihtoehto fosamaxille, siedetympiäkin on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392427
- 581412
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381323- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40939Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122818- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586