Automaatti

Kokemuksia vm.2003-2005 Opel Vectra 2,2 automaatista joko diesl tai bensa. Mitä vikoja on ollut onko automaattivaihteisto kestänyt,syökö kone öljyä ja muita vikoja? Ajatuksessa olisi hankkia vm.2003-2005 automaatti vectra.
41502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

2,2 automaattti sedanista. Hyvin on pelittänyt. Ainoa moottoriöljyn lisäys 12 000 km kohdalla (aito saksalaiseen tapaan) sen jälkeen on mennyt huoltovälit sellaisenaan.
Miinuksia:
Itse koeajoin Vectran 1.8 moottorilla. Siihen ei vielä silloin saanut automaattia joten päädyin 2.2 automaattiin. Lisukkeena sain sitten ne 215 leveät renkaat jotka puoliksi kuluneena olivat huomattavasti meluisammat kuin esim kaupan mukana tulleet 195 leveät talvirenkaat. Kilometrejä tulee kuitenkin senverran että nyt on toiset kesärenkaat alla, rengasmerkki vaihtui ja äänikin hiljeni. Noin yleisesti ottaen auto on toki hiljainen ja ehkä tuo rengasmelu oli enemmänkin äänenkorkeudeltaan kuin tasoltaan ärsyttävä.

Plussia onkin sitten paljon:

- Tilat
- Ajamisen helppous
- Huolettomuus (ei vikoja)
- Pelkistetyn tyylikäs muotoilu (joka on tietysti makuasia)
- Kunnolliset kaksoishuulletut tiivisteet ovissa. (Ei suhise.)
- Ilmastoinnin toimivuus (sama asento kesät talvet)
- jne...

Muuta:

- Itse ajelen paljon maantieajoa, joten kulutus on kohtuullinen. Kaupunkiajossa painava auto kyllä vie jonkinverran polttoainetta.
- Sitä Tiptronic manuaali valintaa en ole vielä koskaan tarvinnut. Alpeilla ja vaunun vedossa siitä ilmeisesti on jotain hyötyä(?).
- Ajovalot ovat kestäneet pitempään kuin aikaisemmissa H7 valoisissa autoissa yleensä. Lisäksi lampun vaihto onnistuu omatoimisesti ilman työkaluja.

Eli ihan mukava auto tuo on ollut.

Äänestä

Olen ajanut 130tkm vm. 2004 2.2 Direct Wagon. Automatti toiminut häiriöittä. Alussa ongelmia sähköisen bensapumpun kanssa (sulake paloi pari kertaa). Sulake vaihdettu huollossa suurempaan (30A), sen jälkeen ei ongelmia. Moottorin ohjausyksikön sulake paloi kerran, vaihdoin itse uuteen. Ensimmäisenä talvena akku tyhjeni yön aikana; vaihdettu takuuna. Muuten toiminut hyvin. Öljyä ei kulu. Polttoainekulutus alle 7 litraa /100 km maantieajossa, meidän moottoritienopeuksilla 7,4 l/100 km, Saksan baanoilla 10 ... 14 l/100 km.

Äänestä
  • Ostin viikko takaperin -03 2.2 wagonin automaatilla ja kyllä on mahtava ajettava. Myös sisätilat ovat todella riittävät, ja takaluukkuun mahtuu tavaraa enemmän kuin tarpeeksi!

    Katsotaan sitten vuoden päästä olenko tyytyväinen.

    Äänestä

´04 Vectra Wagon 2.2 DTI automaatti, ajettu 190 tkm. Tyytyväinen täytyy olla, ei valittamista toistaiseksi. Kulutus normaalissa maantieajossa noin 6 l/100 km.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vectra kirjoitti:

Kokemuksia vm.2003-2005 Opel Vectra 2,2 automaatista joko diesl tai bensa. Mitä vikoja on ollut onko automaattivaihteisto kestänyt,syökö kone öljyä ja muita vikoja? Ajatuksessa olisi hankkia vm.2003-2005 automaatti vectra.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu