Noniin.
Itselleni ainakin oivallinen kalenteri on välttämätön väline yliopisto-opiskeluissa. Olenkin taas tuskastuneena yrittänyt vertailla kauppojen anteja, mutta laihoin tuloksin. (tai laihoin päätöksin)
Kysyisinkin teiltä, arvon opiskelijat, millaista kalenteria käytätte? Minkä olette koenneet parhaaksi, mitä suosittelette? :)
Itse vaadin kalenterilta runsaanlaisesti tilaa päivien kohdalle, ja tämän vuoksi yliopiston jakama pikkuruinen kalenteri ei tule kysymykseen. Ei etenkään, kun kalenteri toimii myös mielen piristäjänä ja haaveiden kartoittamisen välineenä :) Sen siis tulisi myös olla mukavan näköinen, sisältä ja ulkoa.
Olen aiemmin käyttänyt solidaarisuuskalentereita, mutta nyt haluan lukuvuosikalenterin, jotta voin suunnitella opintoja ensi vuoden puolellekin.
Kiitos.
Paras KALENTERI? ;)
8
3651
Vastaukset
- kiva keskustelu :)
no niin, minä ostin juuri uuden kalenterin, sellainen ku "Colors of life" suomalaisesta kirjakaupasta. samanlainen minulla oli viime vuonna ja hyvin toimi :) kalenterin koko on A5 ja joka päivälle on riittävästi tilaa merkinnöille. myös tyhjiä sivuja löytyy paljon kalenterin lopusta. suosittelen!
- on alunperin
ihan sikakallis Filofax. Joskus -98 ostin oikein aitoa nahkaa olevat kannet (h-vetin kalliit), ja sitten joka vuosi uudet sisälmykset. Mahtuu paljon sälää, muistiinpanopapereita, lippulappusia taskuihin, puhelinnumerot yms. Kalenterissa on viikko per aukeama, riittää vielä näin virkamiehenäkin. Vuosisuunnitelmaan merkkaan jotain kanssa. Monikielisiä Filofax-kalentereita saa myös päivä/sivu-mallia, mutta silloin paperia tulee niin paljon että kannet ovat kyllä ihan pullollaan. Kannet ovat kestäneet hyvin, kuluneet vähän laukun pohjalla pyöriessä. Mekanismi edelleen pelittää.
- Samasta syystä.
Samasta syystä käytän itse Ajaston A5-kokoista viikkoaukeamaista kalenteria. Siihen mahtuu tarpeelliset tiedot ja koko viikko näkyy samalla.
- assarikalenterit
Joku kunnon business-kalenteri hyvä esim. assistentti ja vastaavat. Vaatii hieman tilaa laukussa ja on hinnakas, mutta ah niin käytännöllinen jos vain tarvetta ko. ratkaisuille on =)
- kookosta
Itselläni on aina ollut Ajaston unika-kalenteri. Viikko näkyy heti kerralla oikealla sivulla ja vasemman puoleinen sivu on pyhitetty muistiinpanoille. Tuntuu vain, että ne viedään aina käsistä ennen kuin edes tajuan, että kalenteri pitäisi ostaa. Viime vuonna kävi näin... :( Ja luultavasti tänäkin vuonna :D Parasta lähteä kirjakauppaan heti.
- Emma
Sitä vaan mietin, että saako yliopistolta minkäännäköstä kalenteria, johon voi merkitä "lukujärjestyksen" eli luennot.
Ite kattelin kaupassa kanssa A5-kalenteria(Unika), mutta se vie laukussa/repussa aika paljon tilaa ja siinä on ne uusiopaperikannet. Riittääkö siis pienemmän kokonen kalenteri, jossa ei oo mitään lukujärjestystilaa ja mihin yleensä merkataan se, että mitä luentoja on milloinkin?
Sitten mua mietityttää vielä se, että onko yliopistossa jonkinnäköset jaksot vai miten aina tietyt luennot jaksottuu?
Saattaa vaikuttaa tyhmiltä kysymyksiltä, mutta eihän eksyvä tietä kysy:)- Tampereelta
Tampereella ylioppilaskunta jakaa sellaisen ilmeisesti mainoksilla rahoitetun kalenterin vuosittain. Koko vaan on suunnilleen kai n. puolet A5:stä. Kalenteri näyttää olevan monilla käytössä, mutta mieluummin itse käytän tuota vähän isompaa (ja maksan vaikka siitä sen n. 10 e), kun siihen mahtuu paremmin tarpeelliset asiat kirjoittamaan.
- kalenteri
Meidän yliopistostakin sai ilmaiseksi ylioppilaskunnan kalentereita ,itta niissä oli kaikenlaista mainosta ym sekä oli liian pieni kirjoitustila. Mä tilasin täältä itelleni: http://www.smartphoto.fi/tuotteet/kuvakalenterit/pöytäkalenteri
Pöytäkalenteri omilla ottamilla valokuvilla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818