Miten kattolamppu asennetaan??!! Mulla on lamppu, jossa on sellanen "töpseli" ja sit niitä pieniä reikiä (sokeripaloja..?!). Muissa valaisinpaikoissa katoissa on kanssa nämä molemmat, yhdessä vain nää "sokeripalat". Miten lamppu siis asennetaan?
Kattolampun asennus
miten..?!
519861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensinnäkin, lamppu on se valonlähde joka tuottaa valoa _valaisimen_ sisällä.
Sitten asiaan:
En selityksestäsi ihan päässyt käsitykseen, mitä sinulla missäkin on, joten googlasin hakusanalla "kattovalaisimen asennus" ja heti ensimmäisenä hakutuloksena tuli tällainen: https://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;5307;82688
Toivottavasti tuosta on apua.
Muista varmistaa että valaisinpisteestä on sähköt pois ennen asennustyön aloittamista.
Itse asensin tuollaiseen "kruunupistokkeeseen" lampun tietämättä tuossa linkissä mainituista asioista mitään. Olenko nyt hengenvaarassa? Lamppu on roikkunut katossa 3kk täysin moitteettomasti.
ihme katto johdot ku on harmaa, ruskea ja keltanen! lampusta lähtee kevi (maad. merkintä), valkonen (N)nolla, musta ja sininen samassa (L)ilmeisesti virta! joten mihin ihmeeseen noi tökkään?
meniskö silleen et laitan mustan ja sinisen ruskeaan ja kevin keltaiseen ja muihin en koske???
Koska taidat olla aika kokematon sähköhommissa, aloita homma irrottamalla sulake, ettei katossa tulevaan sokeripalaan varmasti tule sähköä. Varmuuden vuoksi myös ko. lampun katkaisija asentoon "off".
Jos olet yhtään epävarma tästä vaiheesta (tai mistään seuraavistakaan vaiheista), PYYDÄ JOKU AMMATTILAINEN/ASIAN OSAAVA APUUN! Muuten voi olla viimeinen asennuksesi...
Napsauta se lampun johto töpselin tyvestä sivuleikkureilla (tai vaikka saksilla) poikki, kuori esiin tulleiden johtojen päistä eristettä ympäriltä pois siten, että paljasta johdinta (metallia) näkyy sentin verran. JA TARKKANA: ERISTE EI SAA RIKKOUTUA MUUALTA JOHDOSTA, AINOASTAAN PÄISTÄ KUORITAAN!
Seuraavaksi ripustat lampun roikkumaan kattoon (katossa lienee joku koukku tätä varten?).
Avaa sokeripalan "vapaita" ruuveja sen verran, että saat johdinten päät (ne juuri esiin paljastuneet sentin pätkät) ujutettua ruuvien alle ja kiristä ruuvit. Irrallisia metallisäikeitä ei saa jäädä törröttämään, kaikki paljas metalli siististi ruuvien alle!
Johdinten väreistä: kytke vaikkapa nyrkkisäännöllä sininen johto siniseen, ruskea ruskeaan. Jos katon sokeripalassa ja lampussa ei ole kuin nuo kaksi johtoa, ei haittaa vaikka menisivätkin toisinkin päin ;)
MUTTA TAAS VAROITUS: Jos lampun johtoa kuorittaessa esiin tulee myös keltavihreä raidallinen johdin (suojamaa) SITÄ ET SAA KYTKEÄ MIHINKÄÄN MUUHUN KUIN SOKERIPALAN KELTAVIHREÄÄN PIUHAAN. Jos lampussa on tuo keltavihreä johdin mutta katossa/sokeripalassa ei, älä kytke sitä mihinkään äläkä kuori sen eristettä lainkaan.
Jos taas lampun johto sisältää useampia johtimia (pari ruskeaa tai mustia noiden edellä mainittujen lisäksi), pyydä suosiolla joku ammattilainen apuun.
"Johdinten väreistä: kytke vaikkapa nyrkkisäännöllä sininen johto siniseen, ruskea ruskeaan. Jos katon sokeripalassa ja lampussa ei ole kuin nuo kaksi johtoa, ei haittaa vaikka menisivätkin toisinkin päin ;) "
Viimeinen lause jäi hämäämään.
Jos laittaa sinisen ja ruskean ristiin, niin hehkulampun kierteeseen tulee jännite ja voi olla vaarallinen siinä vaiheessa kun lamppua kertää sähkö päällä pois. Sormet voi osua kierteeseen ja tälli tulee.