suolistosta

vastatkaa jos joku tietää...
1.kun joskus syönnin jälkeen menee vatsa ripulille esim.chili ruoasta niin se onko se uloste mitä heti juostuaan pöntölle, niin juuri syötyä ruokaa vai kuin vanhaa se on, en oikein juuri ymmärrä sitä että kuinka kauan uloste peräsuolessa on.onkose monta päivää vanhaa vai meneekö syöty ruoka hetkessä skeidaksi.
5761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • ja syön kyllä muutakin kuin chiliä. en chiliä juuri ollenkaan.

    Äänestä

Hyvin yksilöllistä, mutta useimmiten maha toimii esim. ruokailujen jälkeen eli jos syöt 4-8-12 tuntia menee jos vaikka syö klo 8 ja klo 12.

Äänestä

Välillä, jos hotkii liikaa marjoja, niin jo muutaman minuutin kuluttua voi samat marjat nähdä pöntössä lillumassa, osa kokonaisina säilyneenä. Ilmeisesti kun ohutsuoli ei pysty syötyä ainesta käsittelemään, niin se tuppaa sen sellaisenaan paksusuoleen mahanesteen kera. Tämä nestemäinen aines pystyy sitten ohittamaan paksusuolessa majailevan kiinteän ulosteen ja etenee samantien sulkijalihakselle saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyks? kirjoitti:

vastatkaa jos joku tietää...
1.kun joskus syönnin jälkeen menee vatsa ripulille esim.chili ruoasta niin se onko se uloste mitä heti juostuaan pöntölle, niin juuri syötyä ruokaa vai kuin vanhaa se on, en oikein juuri ymmärrä sitä että kuinka kauan uloste peräsuolessa on.onkose monta päivää vanhaa vai meneekö syöty ruoka hetkessä skeidaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu