Meillä on paljon erilaisia leluja,mutta neiti se viihtyy aivan muiden tavaroiden parissa,kuten kukkaro,kännykkä,kaikki lehtiöt on in.yms...
Neiti 7kk
mites muilla??onko ihan terveellistä antaa noita tavaroita,huomasin kerran karkkipussista lähtevän väriä suuhun.=(
Neiti 7kk
mites muilla??onko ihan terveellistä antaa noita tavaroita,huomasin kerran karkkipussista lähtevän väriä suuhun.=(
Vastaukset 4
Vanhimmat
Alle parivuotiaalle on periaatteessa turhaa ostaa kovin paljoa leluja, koska joka kodista löytyy paljon kiinnostavia kapistuksia. Toki kannattaa katsoa mitä lapselle "leluksi" antaa, mutta joka kodissa on vaikka mitä kippoa, kuppia ja kapustaa joita lapsi voi tutkiskella ja jotka ovat lapselle vaarattomia.
Esim. kännykkää en kyllä pienelle antaisi, voi olla ettei kohta toimi lainkaan. Meinaan sen verran monelta kuullut kännykän hajonneen kun lapsi on kuolannut sen märäksi... ;)
Lisäksi sim-kortiton kännykkä, jossa on akku paikalla työllistää hätäviranomaisia. Lapsi painelee "sokkona" nappeja ja kun ruudussa on 112 niin puhelin yhdistää hätäkeskukseen.
kännykkä voi myös olla vaarallinen LAPSELLE !
Näinpäin pitäisi oppia ajattelemaan eikä sitä mitä vahinkoa lapsi voi tehdä esim. kännykälle.
Olemmehan kaikki tietoisia monista niistä räjähdyksistä ym, joita kännykät ovat aiheuttanet. Ja aivan turhaa tullasanomaan että vain sellainen ja sellainen kännykkä räjähtää tai on vaarallinen. Emme tiedä millainen emmekä tiedä milloin !
Toinen on kaukosäädin jota en lapsen leluksi suosittelisi ja mikä tahansa kodin vempain josta voi pureskelemalla irrota jotain pieniä osia kuten esim. akku tai patteri tai nuppi tms ja johon lapsi voi jopa tukehtua.
Pitäkää maalaisjärki päässänne kun ojennatte lapselle leikkikaluja. Onhan se toki hauskaa jos vauva oppii näppäilemään telkkarin auki jo 3 kk iässä kuten koiranpenikkakin voi oppia mutta hauskaa ei enää ole kun lapsi löytyy lattialta tajuttomana tai tukehtumaisillaan !!!
monilla äideillä on tapana pitää lasta keittiössä siellä touhutessan ja heittää huolettomasti konttavalle lapselle leikkikaluksi vaikka lusikka tai mikä tahansa keittiövälin, puukkoa nyt lukuunottamatta.
Lusikka ja yleensä varrelliset kapistukset ovat varaksi lapselle kun hän tietysti työntää sensuuhunsa ja voi liikkuessaan painaa sen kurkkuun tai nenänsä tai silmään...mitä tahansa.
Kukaanhan ei tietenkään usko, että juuri omalle lapselle voisi se vahninko sattua, mutta aina se vain jonkun lapselle sattuu mitä ihmeellisemmällä tavalla ja tavaralla.
Maalaisjärki olisi jokaiselle suotava ominaisuus.