En tiennyt mikä palsta olisi paras kysellä, joten ajattelin että ainaviisaatäidit kyllä tietää =)
Eli: Minulla ja avopuolisollani on bonuskortit.(hänellä rinnakkaiskortti). Nyt kuitenkin muutan toiselle paikkakunnalle, ja hän jää töiden takia nykyiseen kaupunkiin. Menettääkö puolisoni näin oikeuden rinnakkaiskorttiin?
Tiedän tapauksen, jossa tyttärellä on ollut vuosia äitinsä rinnakkaiskortti vaikka on asunut jo omillaan.
eli kuinka S-ryhmä valvoo näitä asioita vai valvooko?
bonuskortti
10
2903
Vastaukset
- ainakaan täällä
Ei valvo ainakaan täällä keskisuomessa
- valvota...
Exälleni jäi minun S-bonuskorttini rinnakkaiskortti. Näkyy käyttävän sitä edelleen uskollisesti kun aina tulee bonuksia sieltäkin päin... :)
- se on näin
et menettää,jos teillä ei ole sama talous eli ette asu samassa osoitteessa,paitsi siinä tapauksessa että jos tilanne on vain tilapäistä,muuten kortin väärin käyttöä ja todella noloa jos jää kiinni.
itse olen s-ryhmällä töissä ja törmännyt monesti korttien väärinkäyttäjiin....- samaa ruokakuntaa
vaikka puolisoni onkin ollut paljon eri paikkakunnalla työnsä vuoksi. Samaan yhteiseen kassaan kaikki rahat tulee, ja yhdessä perhettämme elätämme ja huollamme, vaikka miehelläni onkin tavallaan kaksi kotia.
En siis ole tuo alkuperäinen. - tilanne...
samaa ruokakuntaa kirjoitti:
vaikka puolisoni onkin ollut paljon eri paikkakunnalla työnsä vuoksi. Samaan yhteiseen kassaan kaikki rahat tulee, ja yhdessä perhettämme elätämme ja huollamme, vaikka miehelläni onkin tavallaan kaksi kotia.
En siis ole tuo alkuperäinen.ihan ok :) ja jopa aika yleistä monilla perheillä.
- kortin haltija
sitä siinä kassalla voidaan valvoa, ettei asu enää samassa osoitteessa kortin haltijan kanssa??
- :DDDD
Sitä mitenkään valvota ainakaan täällä meillä. Mulla on S-ryhmän kortti ja äidilläni ja jopa hänen miehellään sen rinnakkaiskortit. Olen aikuinen ihminen ja asun aivan eri osoitteessa, kuin äitini ja miehensä.
Ja mitä noloa siinä on? Sama kait tuo nyt on. - s-ryhmässä töissä..
:DDDD kirjoitti:
Sitä mitenkään valvota ainakaan täällä meillä. Mulla on S-ryhmän kortti ja äidilläni ja jopa hänen miehellään sen rinnakkaiskortit. Olen aikuinen ihminen ja asun aivan eri osoitteessa, kuin äitini ja miehensä.
Ja mitä noloa siinä on? Sama kait tuo nyt on.Eli silloin, kun ottaa rinnakkaiskortin, niin saatetaan tarkastaa, että onko samat osoitteet, mutta sen jälkeen jos joku rinnakkaiskortin haltija muuttaa, niin asiaan ei tietenkään puututa eikä sitä edes yleensä tiedetä/kytätä. Että näin. :)
- sepelit
Mulla on Volvo auto ja Nordea pankkikortti
- Auttakaahanminuakin
En tiennyt mikä palsta olisi paras kysellä, joten ajattelin että ainaviisaatäidit kyllä tietää =)
Eli: olen bonusäiti. Nyt kuitenkin muutan toiselle paikkakunnalle, ja hän jää töiden takia nykyiseen kaupunkiin. Menettääkö puolisoni näin oikeuden rinnakkaisvaimoon?
Tiedän tapauksen, jossa tyttärellä on ollut vuosia bonusäiti vaikka on asunut jo omillaan.
eli kuinka sossut valvoo näitä asioita vai valvooko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181