onko mitään hyötyy lastuttaa 1.8 (66KW)-93 ventoa? Autos on kaiketi 1. ruiskutus.
"Auttakee miestä mäessä!"
"Auttakee miestä mäessä!"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sen verran vanhaa tekniikkaa, ettei ole mahdollista.
Koska autosta puuttuu turboahdin. Jos lisätehoja kaipaat niin pitää vaihtaa motti, esim 2.0 16V tai VR6.
sitä mieltä et autos pitää olla turbo, jotta sen voi lastuttaa? Et taida olla ihan perillä tuosta asiasta. Kyl ton venton voi lastuttaa. Siinä on elektronisesti ohjattu syöttö. Diaknostiikka pistoke on siinä tuhkaluukun yläpuolella niiden tyhjien kansien takana.
Lisätehoon tarvitaan lisää polttoainetta ja siten myös lisää ilmaa sen polttoaineen palamiseen.
Ahtamattomassa moottorissa ohjelmalliset mahdollisuudet lisäilman järjestämiseen ovet olemattomat. Jonkin verran saadaan aikaiseksi mm. korkeammalle oktaaniluvulle säätämisellä ja saastemääräysten vaatimien säätöjen unohtamisella. Pääsääntöisesti vaikutus on hyvin pieni. Poikkeuksena ohjelmallisesti kuristetut moottorit.
En usko että hyötyä on paljoa.Toki hieman. Käyppä kyselemässä täältä www.ffp-motorsport.com siellä yleensä joku tietää noista VW:istä