Ruokapöytä vaatisi uuden lakan suojakseen. Minulle suositeltiin Tikkurilan Unica Super uretaanialkydilakkaa sävytettynä. Aloin vain miettiä, että uskallanko lakata tuolla lakalla huonosti ilmastoidussa yksiössäni vai tuleeko siitä ongelmia.
lakkaus ja ilmastointi
murehtija
4449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta ei sen lakan kuivuminen vie päiväkausia.
Lakkaa aamulla ennen töihin menoa, laita akkunat levälleen ja pistäydy töitten jälkeen kaljalla. Jätä akkunat selälleen päiväksi. Ja nuku akkunan alla yö.
Sitäpaitsi tottakait kauppias aina jotain koittaa kaupata,mieluiten sitä missä on paras kate. Onhan niitä vesiohenteisiakin lakkoja joista ei paljo haihdu kemikaaleja eivätkä haise. Tuli vain mieleen kun eivät rautakaupassa alkaneet ees tekemään aikoinaan kauppaa sähkökiukaan vastuksista "ei niitä pruukata vaihtaa, tässä ois hyvä kiuas tarjouksessa.... "
pudottaa "ilmastoinnissa" sisäänpuhalliksen kosteutta ja siirtyä kuivatukselle, silloin kuivumisaika lyhenee.
Kannattaa hieman harkita, missä jättää ikkunan auki heti lakkauksen jälkeen. Jos siellä on itikoita, niin lakan haju houkuttelee niitä paikalle. Jos lakan pinta ei ole ummessa, saattaa lakkaus mennä uusiksi itikoiden täplittäessä pinnan.
Muuten tuo "venelakka" on kyllä kunnon tavaraa.
Tuo taitaapi olla ulkokäyttöön soveltuvaa venelakkaa, josta jää aavistuksen sitkeä ja joustava kalvo. Kalusteiden lakkaukseen hieman toisenlaiset aineet. Mene kunnon väriliikkeeseen ja kyse uudelleen asiaa.