Yhden käden reivi

vanhaan puomiin

Lisäisin yhden käden reivisysteemin vanhaan puomiin, josta reivausjärjestely puuttuu kokonaan. Purjeessa kaksi reiviriviä. Maston korkeus n. 9-10m.

Olisiko kellään kuvia tai kokemuksia?

8

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhden köyden reiviä?

      ??????

    • xxxxx

      Eikä yhden käden?

      Helpompi piirtää kuin selostaa, joten katso esim Harkenin sivuilta.

      Se naru josta vedät (joka ensisijaissa kiristää mastoliikin reivausreikää, toisijaisesti puomin sisällä olevan plokin kautta takaliikin reivausreikää) pitää olla (käsittelymukavuuden kannalta) 8 mm (halpa polyesterikin käy, pituus on melko lyhyt eikä venyyminen tässä kohteessa ole niin kriittinen. Dyneema tai spectra tietysti parempi).

      Takaliikin köysi voi olla paljon ohuempi: Jos sinulla on 4xtalja isoskuutissa (ja ronskina miehenä jaksat vetää sitä 75 "kg":n voimalla (oikea yksikkö on N(Newton), mutta ei puututa tähän), suurin voima mikä kohdistuu takaliikkiin reivausköyteen on 4x75/2=150kg (jaettu kahdella koska reivausköysi kulkee tuplana reivausreijän läpi, eli kuorma jakaantuu kahdelle köydelle).

      Nyrkkisääntönä 6 mm Dyneema kestää 2000 kg (!), sen jälkeen 100kg/mm (esim 8 mm: 2000 (8-6)x1200=4000 kg).

      Eli voit vaivatta käyttää 4-6 mm köyttä (etu ohuessa köydessä on että se ei kuluta purjetta, pienempi virtausvastus, vie vähemmän tilaa, maksaa vähemmän, painaa vähemmän, kuivuu nopeammin jne). Ohuempi köysi kävisi, mutta silloin et löydä sopivia plokeja ja ulkokuoren hankaamisvastus olisi liian pieni.

      Kuulalaakeriplokeja ei mielestäni kannata käyttä, liukulaakeriplokit kestävät paremmin tasaista kuormitusta ja joudut joka tapauksessa käyttämään vinssiä.

      Kahden reivin järjestelmä on hankalampi: Vaikea saada riittävän pitkä talja puomiin (toki sen voi järjestää puomin ulkopuolellekin), plokit ja köydet sotkeutuvat toisiinsa jne.

      Lopuksi: Älä vedä reiviköydet samalle vinssille kuin ison falli.

      PS. Yhden köyden reivausjärjestelmä ei ole niin kätevä kuin miltä se kuullostaa. Jos olet reippaasti ylipainoinen, liikuntarajoitteinen tms. se puolustaa paikkaansa, muuussa tapauksessa kannattaa ehkä pysyä perinteisessä järjestelmässä (joka myös on yksiköysinen ;)

      • Olisi kiva jos kaikki vastaisivat näin asiallisesti. Palstassa käyminen jättäisi ihan erityyppisen tunnelman kuin se kun joutuu lukemaan kaikki mollaukset ja v...lut.
        Kiitos XXXXX!


      • xxxxx
        LonelyBird kirjoitti:

        Olisi kiva jos kaikki vastaisivat näin asiallisesti. Palstassa käyminen jättäisi ihan erityyppisen tunnelman kuin se kun joutuu lukemaan kaikki mollaukset ja v...lut.
        Kiitos XXXXX!

        yritän aina pysyä asiallisena, jos minulla on aikaa yritän olla avuksi.

        Jos vastaan olen todennäköisesti 90% oikeassa. Jotain saattaa jäädä sanomatta, hauskaa jos joku paikkaa tietoa.

        Yritän kertoa miksi asiat ovat näin, en turvaudu "laiturimielipiteisiin". Takana valtava määrä kilpailumenestyksiä, tominut venesuunnittelijana, lätäkköäkin on ylitetty muutaman kerran.

        Mitä en ymmärrä, miksi jotkut ihmiset "paskovat" omaan pesään; Kirjoittavat täysin harhaanjohtavia kommentteja, aloittavat täysin idioottimaisia keskusteluja (Sir BB: nain hänen muijansa hänen viime Karabianmatkalla. Eukko sanoi että oli vähän eri tavara kuin BB, itse ymmärrän miksi BB käy fantasiassa karibialla). Vielä vähemmän ymmärrän miksi tuollaisten idioottien viestejä kannattaa avata, vielä vähemmän lukea (jos kukaan ei huomioi niitä, ne loppuvat).

        Mutta, LonelyBird, kiitos palautteestasi! Lämmitti vanhaa sydäntä joka jo alkoi epäillä että "lopussa seisoo kiitos".


    • perhepurkkari

      Vedin juur ison takaliikin 1 ja 2 reivireijistä köydet puomin päästä maston kautta ruffin reunalle. Mastoliikin reivireijät täytyy käydä pudottamassa puomissa olevan koukkuun mutta siihenkin harkitsen köyden vetämistä joka toimisi myös cunninghamina.

    • 62778

      Niin oliko niitä kuvia kellään??

      • Sopuisa

        Kerkeät varmaan vielä muutaman vuoden odottelemaan !


    • reivireivi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      241
      2014
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1617
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1260
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      972
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      770
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      761
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      725
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe