mikä edullista?

snautzer

Mikä on edullista Saksassa? Mitä kannattaisi matkailijan tullessaan tuoda Suomeen?

3

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edullisia

      ovat ainakin kirjat ja erilaiset äänitteet. Suurempien ja pienempienkin kaupunkien kirjakaupat ovat aarraittoja. Itse olen tuonut niistä esim. eri tekijöiden "Hörbucheja", kasetteja, jossa jo aikaa sitten kuolleet kirjailijat lukevat tekstejään, saksaksi ja muillakin kielillä luettuja kuunnelmia, levyjä ja vastaavaa. Tietysti tällainen riippuu siitä, mistä on kiinnostunut/arvelee tuliaisen saajan sitä olevan. Halpaa on.

      • snautzer

        Kiitoksia oikein paljon.Hieno idea.Kannatti kysäistä ei olisi ihan heti tullut mieleeni. Lisääkin ehdotuksia odottelen mielenkiinnolla.


      • Nimetön
        snautzer kirjoitti:

        Kiitoksia oikein paljon.Hieno idea.Kannatti kysäistä ei olisi ihan heti tullut mieleeni. Lisääkin ehdotuksia odottelen mielenkiinnolla.

        Ruoka on halvempaa. Olin Saksassa viime kesänä muutaman viikon ja totesin että Suomalaiset Lidlit ovat hinnoiltaan selvästi saksalaisia vastaavia kalliimpia. Siellä myytiin osin samoja tuotteita kuin suomalaisissa lidleissä ja tässä joitain vertailuja

        Lands gut:n tumma leipä 500g, hinta Suomessa 69 c Saksassa 39 c Eräs kirsikka jugurtti, jonka merkkiä en nyt muista maksaa Suomessa 39c ja Saksassa se on 25c.
        Suklaarusinapussi 200g hinta Suomessa 1.29€ Saksassa maksaa 79c. Sardiinipurkit (Petri) hinta Suomessa 99c Saksassa 69c.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      77
      3533
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      23
      2343
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1995
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1596
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1234
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      893
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      72
      889
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      869
    Aihe