Yläselän/niskan lihakset ja paniikki

Oletteko muut huomanneet,että silloin kun niskan ja hartioiden lihakset ovat oikein jumissa, ehkä myös rintalihastenkin puoli - että silloin pukkaisi paniikkia, jotenkin tähän jumitukseen liittyen?
Itse pähkäilin, että ehkä pääkoppa ei saa riittävästi verta ja siksi välillä meinaa paniikki hiipiä.
31040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Noin tuo on minullakin. Jännitystilat leviää niskaan ja kierre vain pahenee. Niskan jäykkyys heikentää aivojen hapensaantia ja tulee huimausta yms. Toinen yhteinen asia panikoiville on närästyvaivat.

Äänestä

Yläselän ja hartian kivut johtuvat usein stressistä ja jännityksestä. Sen takia sitten kun jännitykset kasaantuvat, ja tiedostaa sen aiheuttamat säryt, on herkempi paniikkikohtauksille. Väsymys ja henkinen- ja tunneperäinen stressi aiheuttavat myös suuremman riskin kohtauksille, ainakin minun tapauksessani.

Äänestä

Mä tiedän tarkalleen mistä puhutte ja siihen on lääke nimeltä Propal 40mg.Mä kerroin mun lääkärille että vaikka Cipralexit auttaakin mieleen mun kroppa tuntuu usein olevan hälytystilassa ja just hartiat ja niska ihan lukossa ja pään nykimistä ja en halua joutua mihinkään pamikoukkuunkaan.Se määräs mulle tämän lääkkeen ja se on itseasiassa sama lääke jota kirurgit käyttää ennen leikkausta ettei kädet tärise ja myöskin luennoitsijat,näyttelijät..jne.Se on tavallaan rauhoittava lääke joka tehoaa pään alapuolelle ja kun kroppa pysyy hallinnassa niin se tottakait vaikuttaa myös psyykeseen.Ei tee väsyneeksi ja mieli pysyy skarppina,tasauttaa sydämmen rytmin ja rentouttaa lihaksia.Mä totesin hyväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietiskellyt asiaa kirjoitti:

Oletteko muut huomanneet,että silloin kun niskan ja hartioiden lihakset ovat oikein jumissa, ehkä myös rintalihastenkin puoli - että silloin pukkaisi paniikkia, jotenkin tähän jumitukseen liittyen?
Itse pähkäilin, että ehkä pääkoppa ei saa riittävästi verta ja siksi välillä meinaa paniikki hiipiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu