A la Carte –keittiöt

Millaisia kokemuksia teillä A la Carte –keittiöistä? Esim. laatu, suunnittelu ja toimitukset. Näyttäisi olevan kivoja kokonaisuuksia ja keittiön uusiminen lähellä.
32212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kysyit AlaCartesta.

Ostin itse jo toisen kerran tuon merkin ja olen edelleen enemmän kuin tyytyväinen. Teknisesti on parasta kotimaista. Niin on myös Puustelli, mutta niiden myyntitapa on hyökkäävä.

Kannattaa olla tarkkana suunnittelijaa valitessa. Minulle osui ensin aivan susi, mutta samassa myymälässä ongelmat sittemmin korjattiin hyvin kun myyjää vaihdettiin. Katso kirjoitus Keittiömaailmasta.

Äänestä

Suunnittelu oli erinomaista! Oli kyse todella hankalasta keittiömallista, mahdollisuuksia ei ollut useita ja pyykinpesukonekin piti suht pieneen kerrostalokeittiöön sovittaa.

Keittiö tilattiin jo helmikuussa ja sitä siirrettiin aina kuukaudella eteen päin, koska muutto siirtyi kesäkuulle.

Toimitus oli yhtä kaaosta: miten huonosti nykyään pakataan! Osa oli valmiiksi kamalassa kunnossa ja kodinkoneiden toimitus viivästytti remonttia, vaikka tilaus oli tehty jo kuukausia aikaisemmin. Kaapeista puuttui kulmia ja muutenkin joissakin laatu oli todella huonoa eli valmiiksi oli kolhiintuneita. Tietysti valitimme jokaisesta pienestä kolhusta, koska halusimme täydellisen, unelmiemme keittiön ja siitä myös olimme valmiita maksamaan. Myös kaappien likaisuus ihmetytti, joitakin ei saanut millään aineilla puhtaiksi.

Tällä hetkellä kaikki on asennettuina, mutta tyytyväisiä emme ole tapaan, jolla luksusta asiakkaille toimitetaan. En suosittele kenellekään Ala Carte keittiöitä! Tosin, jos toimintatapa on kaikilla sama, niin uskomatonta!

Äänestä
  • edellinen: "mutta tyytyväisiä emme ole tapaan, jolla luksusta asiakkaille toimitetaan"

    Mitä ihmeen luksusta Ala Carte on? Joo, kyllä Suomesta löytyy halvempaa ja huononpaakin, mutta ei se modulimittaisesta keskihintaisesta peruskeittiöstä sentään luksusta tee.
    Ala Carte on varmasti peruskeittiöistä parhaasta päästä, mutta kyllä keittiössä pitää olla jotain erityistä että sitä voisi luksukseksi kutsua. Vähintään asiakkaan mittojen mukaan valmistus.

    Toinen asia on sitten kohdallesi osunut huono toimitusvarmuus ja rähjäiset kaapit. Mutta se ei olisi hyväksyttävää edes kaikkein halvimmalta keittiötoimittajalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi keittiö kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä A la Carte –keittiöistä? Esim. laatu, suunnittelu ja toimitukset. Näyttäisi olevan kivoja kokonaisuuksia ja keittiön uusiminen lähellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu