Sisäkattoon poratessa, osuuko johtoihin

Laitan paneelia kattoon,
on 1960 luvulla paikallaan valettu kerrostalo,

eikös niissä ole kaksinkertainen katto,
siis ensin katto 10 cm ja sitten vasta sähköjohdotus,

ja sitten vasta on valettu yläkerran lattia.

Eli onko vaaraa osua johtoon kun porailen 80 mm syvyisiä reikiä?

Onko sulaketaulun kohdalla suurempia vaaroja
71043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

silmät kiinni, törmäänkö mihinkään?

Äänestä

Avaa yksi kattorasia ja katso millä syvyydellä johdotus on tehty.
80 mm syvät reiät kuulostavat hätävarjelun liioittelulta koolauksia varten. Puoletkin riittää, eli normaali propun syvyys. Ja jos pelkäät, että lyhyempi ruuvi ei pidä, niin vetäise koolauksen ja katon väliin uretaanivaahto samalla kun ruuvaat kiinni - pysyy vaikka hevosen ripustaisit.

Käy talonmiehen/isännöitsijän juttusilla, josko löytyisi kuvia rakenteesta.

Äänestä

oli sähköputket metallia. ne kyllä kestää pikkusen osuakkin. kannatta silti tarkkailla mihin pora osuu.

Äänestä
  • olet osunut sähköjohtoon koska sähköhän on sinistä. Mitä hyötyä on muuten tarkkailla mihin pora osui silloinhan se on jo myöhäistä.

    Äänestä

  • Sähköputket eivät ole koskaan,
    ei ainakaan -50-60-70-80-90 eikä 2000 luvullakaan olleet metallisia, kerostaloissa.

    Näin on.

    mutta kiitoksia muuten hyvistä vastauksista.

    Äänestä

vuoksi pyytää yläkerran rouvaa nostamaan jalat ilmaan ennen kun porailet mitään

Äänestä

Yleensä kerrostaloissa on ollut ontelot välipohjassa ja varmaankin myös tässä tapauksessa. Jos seinillä näkyy jakorasioiden kansia niin oletettavaa on että katossa ei ole varsinaisia putkituksia vaan johdot kulkevat ontelolaattojen "reijissä". Ei muuta kuin lekkerpeli surisemaan. Joskus myös näissä onteloreijissä kulkee vesijohdot ja viemärit , mutta niistähän sinä et ollut huolissasi jos muutama tippa aina silloin tällöin katosta tipahtelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerrostalossa kirjoitti:

Laitan paneelia kattoon,
on 1960 luvulla paikallaan valettu kerrostalo,

eikös niissä ole kaksinkertainen katto,
siis ensin katto 10 cm ja sitten vasta sähköjohdotus,

ja sitten vasta on valettu yläkerran lattia.

Eli onko vaaraa osua johtoon kun porailen 80 mm syvyisiä reikiä?

Onko sulaketaulun kohdalla suurempia vaaroja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu