Laitan paneelia kattoon,
on 1960 luvulla paikallaan valettu kerrostalo,
eikös niissä ole kaksinkertainen katto,
siis ensin katto 10 cm ja sitten vasta sähköjohdotus,
ja sitten vasta on valettu yläkerran lattia.
Eli onko vaaraa osua johtoon kun porailen 80 mm syvyisiä reikiä?
Onko sulaketaulun kohdalla suurempia vaaroja
on 1960 luvulla paikallaan valettu kerrostalo,
eikös niissä ole kaksinkertainen katto,
siis ensin katto 10 cm ja sitten vasta sähköjohdotus,
ja sitten vasta on valettu yläkerran lattia.
Eli onko vaaraa osua johtoon kun porailen 80 mm syvyisiä reikiä?
Onko sulaketaulun kohdalla suurempia vaaroja
Vastaukset 7
Vanhimmat
silmät kiinni, törmäänkö mihinkään?
Avaa yksi kattorasia ja katso millä syvyydellä johdotus on tehty.
80 mm syvät reiät kuulostavat hätävarjelun liioittelulta koolauksia varten. Puoletkin riittää, eli normaali propun syvyys. Ja jos pelkäät, että lyhyempi ruuvi ei pidä, niin vetäise koolauksen ja katon väliin uretaanivaahto samalla kun ruuvaat kiinni - pysyy vaikka hevosen ripustaisit.
Käy talonmiehen/isännöitsijän juttusilla, josko löytyisi kuvia rakenteesta.
oli sähköputket metallia. ne kyllä kestää pikkusen osuakkin. kannatta silti tarkkailla mihin pora osuu.
olet osunut sähköjohtoon koska sähköhän on sinistä. Mitä hyötyä on muuten tarkkailla mihin pora osui silloinhan se on jo myöhäistä.
Sähköputket eivät ole koskaan,
ei ainakaan -50-60-70-80-90 eikä 2000 luvullakaan olleet metallisia, kerostaloissa.
Näin on.
mutta kiitoksia muuten hyvistä vastauksista.
vuoksi pyytää yläkerran rouvaa nostamaan jalat ilmaan ennen kun porailet mitään
Yleensä kerrostaloissa on ollut ontelot välipohjassa ja varmaankin myös tässä tapauksessa. Jos seinillä näkyy jakorasioiden kansia niin oletettavaa on että katossa ei ole varsinaisia putkituksia vaan johdot kulkevat ontelolaattojen "reijissä". Ei muuta kuin lekkerpeli surisemaan. Joskus myös näissä onteloreijissä kulkee vesijohdot ja viemärit , mutta niistähän sinä et ollut huolissasi jos muutama tippa aina silloin tällöin katosta tipahtelee.